Bela i jej znaczenia

Temat wydaje się ciekawy, ponieważ znaczeń słowa bela jest zdecydowanie więcej niż może nam się wydawać. Najbardziej popularne znaczenie tego słowa odnosi się do beli siana. Chcecie wiedzieć jeszcze czego może być bela? Zapraszamy do lektury.

Jak zostało wspomniane w pierwszym akapicie najczęstsze znaczenie słowu bela przypisuje się beli siana. Osobiście przypominają mi się czasy dzieciństwa na wsi, kiedy rozrzucone siano traktowaliśmy jako piaskownicę i tarzaliśmy się w niej dla zabawy. Obrzucaliśmy się nim nawzajem, zakopywaliśmy się pod nim, tworzyliśmy snopy z siana, pod którymi chowaliśmy się podczas zabawy w chowanego. Tworzyliśmy bazy, które w naszej wyobraźni były obiektem o dużo bardziej rozwiniętej technologii, niż ta, którą dzisiaj dysponuje NASA. Niestety snopy siana stawiały się tymczasowo, toteż nasze bazy były tylko czasowe. Później przyjeżdżał traktor, do którego przyczepiony był mini kombajn. Podjeżdżał pod rządek siana i zabierał całe siano z pola. Wszystko po to, żeby przekształcić je w mniejsze prostokątne lub większe okrągłe bele siana. Nie pamiętam nazwy tego urządzenia, lecz z jego góry była duża łapa, która popychała dalej porwane siano z pola.

Nie tylko siano pakuje się w powyższe bele. Dotyczy to również wszelkich innych roślin, materiałów, czy innych rzeczy, które mogą podlegać prasowaniu. Wówczas efektem finalnym jest np.: bela słomy, bela bawełny itp.

Czego jeszcze może być bela? Dowiedziałem się, że bela jest jednoczłonową nazwą … meteorytu. Zdziwieni? To zastanówcie, jakie było zdziwienie czeskiego rolnika Štěpána Holáňa, który podczas orania pola odkrył taki meteoryt. Początkowo sądził, że jest to nic nie znaczący kamień i zabrał go do domu. Dopiero po dwudziestu latach pokazał go profesorowi pobliskiego gimnazjum, który rozpoznał w nim rzadki żelazny meteoryt. Minerał nazwano Alt Bela, od nazwy wsi, gdzie go wykopano. Okazuje się, że znalezisko, jest jednym z pięciu takich meteorytów. Wszystkie one spadły w Europie, w różnych okresach historycznych, a trzy z nich spadły na terenie naszych południowo-zachodnich sąsiadów.

Bela siana, meteoryt, jakie jeszcze są bele? W języku śląskim, „belą” określa się beczkowóz, którą dostarcza się wszelkiego rodzaju substancje w postaci ciekłej. Ponadto podczas wędrówki po internecie natrafiłem na słownik miejskiego slangu. Tam odkryłem, że w ten sposób również określa się kreskę działki sypkiego narkotyku jak Kokaina, czy Mefedron.

Nie rzadko to określenie jest używane również w budownictwie. Kiedyś w ten sposób określało się drewniane, grube deski, które utrzymywały dach i pomagały budowniczym kłaść na nich kafelki, płytki i inne elementy dachu.

Kto powiedział, że określenie bela musi być przypisane wyłącznie do rolnictwa? Choć określenie „bela siana” mocno zakorzeniło się w polskiej mentalności, to nie oznacza to, że bele spotykamy tylko w rolnictwie. Ponieważ okazuje się, że nawet kosmos potrafi nam zesłać bele, która oprócz tego, że została odnaleziona przez rolnika, nie ma nic wspólnego z rolnictwem.

A jakie wam przychodzą skojarzenia ze słowem bela? Podzielcie się z nami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here