Co powoduje kichanie?

Niezależnie od tego, czy jesteś przeziębiony, cierpisz z powodu alergii lub po prostu wyszedłeś na jasne słońce, istnieje duża szansa, że ​​będziesz kichać. Nadszedł czas, aby odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego kichamy i poznać najczęstsze przyczyny tej dolegliwości.
Kichanie jest naturalnym sposobem na pozbycie się czegoś wewnątrz nosa. Wszelkiego rodzaju rzeczy, takie jak kurz, zimne powietrze, czy przyprawy takie jak pieprz, mogą podrażnić nos i wywołać kichnięcie. Czasami kichasz, gdy jesteś przeziębiony lub masz grypę. Podobnie alergie na sierść zwierząt, lub pyłki roślin mogą powodować kichanie. To dziwne, ale prawdziwe: ekstremalne zmiany temperatury również mogą powodować kichanie. Łatwo jest podejrzewać, że możesz mieć alergie, jeśli zaczniesz kichać, gdy tylko wyjdziesz z domu, ale jeśli po minucie lub dwóch dolegliwość ustaje, może to być spowodowane zmianą temperatury. Kiedy wnętrze twojego nosa zostanie podrażnione, specjalne nerwy wysyłają do Twojego mózgu sygnał – wyczyścić nos, a mózg wykonuje polecenie. Chociaż twoje ciało robi to automatycznie, kichanie faktycznie wymaga złożonej koordynacji kilku różnych części ciała. Twoje mięśnie brzucha, mięśnie klatki piersiowej, przepona („oddychający” mięsień pod twoimi płucami), struny głosowe, mięśnie gardła, a nawet twoje powieki muszą współpracować idealnie, aby wywołać kichnięcie. Twoje powieki? Tak, nawet one! Czy zdawałeś sobie sprawę, że zawsze zamykasz oczy, gdy kichasz? Spróbuj, a przekonasz się, że nie jest możliwe kichnięcie z otwartymi oczami. I dobrze. Prawdopodobnie nie chciałbyś zobaczyć, co leci z nosa i ust podczas kichania. Leci? Tak, dobrze przeczytałeś. Kichając wydalasz z nosa cząsteczki z prędkością około 160 km na godzinę. Naukowcy szacują, że jedno kichnięcie może wysłać do 100 000 zarazków w powietrze. Kiedy więc rodzice i nauczyciele mówią ci, żeby użyć chusteczki lub zasłonić buzię podczas kichania, wiedzą, o czym mówią. Kichanie jest jednym ze sposobów, w jaki różnego rodzaju zarazki i wirusy grypy rozprzestrzeniają się tak łatwo.
Czy zauważyłeś kogoś, kto kicha – czasami wiele razy – kiedy wychodzi na jasne słońce? Ich nos niekoniecznie jest podrażniony i prawdopodobnie nie jest to osoba uczulona na słońce. Zjawisko to nazywamy zespołem ACHOO. Nikt tak naprawdę nie wie, skąd się bierze to zjawisko, ale eksperci uważają, że ten stan dotyczy 18 do 35 procent populacji i prawdopodobnie jest ono dziedziczne.
To może być irytujące, ale kichanie jest dla Ciebie zdrowe. To ważna część procesu odpornościowego i pomaga chronić organizm przed bakteriami i wirusami. Kiedy następnym razem poczujesz nadchodzące kichnięcie, pozwól sobie na nie. W taki sposób twoje ciało zapewnia ci bezpieczeństwo. Powstrzymywanie się od kichnięcia może być nawet niebezpieczne. Kichanie jest tak silnym procesem, że jego wstrzymywanie może rozerwać błonę bębenkową, spowodować krwawienie nosa lub uszkodzenie naczyń krwionośnych w twoich oczach i mózgu. Więc nie krępujmy się i kichajmy na zdrowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here