Cykl menstruacyjny

Każda dziewczynka kiedyś dorasta i staje się kobietą. Jednym z momentów, które zwiastują jej przemianę jest pierwsza miesiączka. Czas jej nadejścia jest różny w zależności od rozwoju danej osoby Jedne dziewczyny dojrzewają znacznie szybciej niż ich rówieśniczki. Oznaką tego jest nie tylko menstruacja, ale też owłosienie na narządach płciowych czy pojawienie się piersi. Warto żeby dziewczynka w okresie przemian miała wsparcie w swojej mamie bądź otrzymała edukacje w szkole. Nauka o organizmie ludzkim powinna obejmować zakres nauki z biologii czy też przyrody. Tematami takimi powinni zajmować się też nauczyciele z przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie.
Po pewnym czasie okres staje się dla dziewczyny czymś powszechnym. Wie już doskonale, czym są podpaski bądź tampony. Czasem pojawiają się jednak problemy związane z menstruacją. Młode dziewczyny mogą zadawać sobie pytania typu: dlaczego spóźnia mi się okres, jeśli nie nadchodzi on zgodnie z wyznaczonym terminem. Warto bowiem prowadzić własny kalendarz menstruacyjny. Dziewczyna, a później kobieta wie dzięki temu kiedy spodziewać się krwawienia. Kalendarzyk pozwala też na wyliczenie i oznaczenie dni płodnych i niepłodnych. Wiedza taka przydaje się szczególnie kobietom, które rozpoczęły już współżycie ze swoim partnerem. Dni płodne to takie, w których prawdopodobieństwo zajścia w ciąże jest wysokie, a niepłodne szansę taką zmniejszają. Warto jednak pamiętać, że nie daje to gwarancji, a pewniejsze będzie zabezpieczanie się podczas stosunku. Najczęściej wybór pada na tabletki antykoncepcyjne bądź prezerwatywę. Wracając do tematu braku miesiączki, częstym powodem, dla którego spóźnia się okres jest zapłodnienie. Jeśli kobieta rzeczywiście jest w ciąży miesiączka nie pojawi się, a na potwierdzenie przypuszczeń warto wtedy zrobić test i udać się po potwierdzenie swojego stanu do lekarza ginekologa. Zdarzają się sytuacje, w których kobieta nie jest w ciąży, a mimo to ma problemy z nieregularnym okresem. Spóźnia się on długo bądź jest nazbyt częstym. Taki stan nie jest normalny, szczególnie wśród kobiet po 22 roku życia. U nastolatek stan taki zdarza się częściej i możliwe, że sytuacja ureguluje się z biegiem czasu sama. Jeśli kobieta jest jednak starsza, brak poprawy i nieregularności powinny skłonić ją do wizyty u ginekologa. Warto przedstawić mu swoje problemy i poddać się badaniu. Doświadczony lekarz sprawdzi czy kobieta nie choruje na żadną poważną chorobę. Czasem może okazać się, że rozwiązaniem problemu będą odpowiednio dobrane tabletki.
Wizyty u lekarza ginekologa powinny być zostać wpisane w kalendarz każdej kobiety. To jeden ze specjalistów, którego warto odwiedzać profilaktycznie, nawet gdy nic niepokojącego nie dzieje się w organizmie. Każdy człowiek powinien bowiem dbać o siebie, wykonując regularne badania. Inne obowiązkowe to morfologia z krwi. Często pobranie krwi i jej zbadanie pozwala wykryć wiele dolegliwości organizmu, które są niewidoczne gołym okiem. Badanie krwi warto wykonywać co najmniej raz na rok.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here