Czego nie może jeść pies?

Istnieją gatunki grzybów, które mimo, iż są trujące dla ludzi, to są rarytasem i urozmaiceniem diety dzikich zwierząt. Zawierają substancje niebezpieczne dla organizmu człowieka, lecz całkowicie neutralne dla układu pokarmowego leśnych zwierząt. Podobnie sprawa ma się z produktami spożywczymi, które konsumują ludzie. Niektóre z nich mogą okazać się niebezpieczne dla naszych pupili. Szczególnie często ofiarami niewiedzy właściciela stają się psy, ochoczo częstowane różnorakimi smakołykami. Jednak nie wszystkim, co według nas jest smaczne możemy się dzielić z czworonogami. Czego nie może jeść pies?
-Czekolada- ciężko oprzeć się maślanym oczkom naszego futrzaka, proszącego o kawałek czekolady, ale pod żadnym pozorem nie można mu jej dawać! Nawet niewielka jej ilość może doprowadzić do wymiotów lub biegunki oraz źle wpływa na psie serce. Z kolei większa dawka może doprowadzić do zgonu zwierzęcia.
-Winogrona/rodzynki -prowadzą one do silnych niestrawności oraz wymiotów i są absolutnie zakazane!
-Cebula i czosnek- zawierają toksyczną substancję, tiosiarczan sodu, która może doprowadzić do anemii.
-Pieprz- używanie go w nadmiarze może prowadzić do niewydolności nerek naszego psa.
-Sól- używanie dużej ilości soli w diecie naszego pupila jest zdecydowanie niewskazane.
-Przyprawy- nie można stosować ich wcale, poza symbolicznym dodatkiem soli.
-Brokuły- spożycie przez psa owego warzywa może prowadzić do dużych niestrawności.
-Wątróbka- nie jest ona bardzo szkodliwa, lecz powinna być podawana zwierzęciu sporadycznie.
-Surowe jajka- istnieje ryzyko zarażenia psa sallmonellą, poza tym białko zawiera pewną substancję-awidynę. Niszczy ona biotynę, niezbędną dla z prawidłowego wzrostu i zdrowego wyglądu sierści psa.
-Produkty mleczne-zawierają dużą ilość tłuszczu, nie są zdrowe dla naszego pupila.
-Produkty pochodzenia mleczarskiego i mleko- pies po okresie szczenięcym traci enzym zwany laktamazą, który jest odpowiedzialny za rozkład laktozy, głównego cukru mleka. Objawami nietolerancji są luźne stolce tudzież biegunka. Tak, zdarzają się przypadki, w których pies do końca swoich dni zachowuje zdolność trawienia laktozy, lecz jest to raczej rzadko spotykana zdolność.
-Alkohol- nawet niewielka ilość napoju alkoholowego może wywołać wymioty, śpiączkę, problemy z oddychaniem… Zaś niewiele większa doza tego zabójczego płynu zabija.
-Kawa- kofeina jest bardzo szkodliwa dla psów, dlatego nie można podawać im również herbaty czy kakao.
-Surowe ryby- zawierają rimetyloaminę, może ona doprowadzić do bardzo silnej anemii.
-Grzyby- nawet te jadalne, są ciężkostrawne, dlatego zakłócają pracę żołądka. Źle wpływają na pracę układu nerwowego, nerek i serca futrzaka.
Awokado – zawiera substancję zwaną persin, która jest mocno trująca dla zwierząt. Zjedzenie tego owocu wywołuje u pupila wymioty i biegunkę, skutkując zapaleniem gruczołu mlekowego, uszkodzeniem mięśnia sercowego, zaburzeniami krążenia i oddychania.
Wiedza o szkodliwych produktach spożywczych z pewnością przyda się właścicielom psów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here