drzwi kuchenne

Przy remoncie lub wykańczaniu nowego mieszkania czy domu często stajemy przed pytaniem: kuchnia otwarta czy zamknięta? Trendy we współczesnym designie praktycznie wyparły zamknięte kuchnie, ale czy to rozwiązanie jest praktyczne? W tym artykule architekt wnętrz z Warszawy przybliży nam kwestię oddzielenia kuchni od reszty pomieszczeń.

Oddzielna kuchnia izoluje od hałasu

Kuchnia oddzielona drzwiami jest niezbędna dla rodzin, których rytmy życiowe nie pokrywają się. Jeśli jedna osoba kładzie się spać wcześnie, a druga w tym czasie tłucze naczyniami w kuchni, nie będzie to komfortowe dla żadnej ze stron.

Również w kuchni połączonej z salonem, zmywarka i działająca lodówka będą słyszalne – jeśli lubisz rozmawiać przy stole w jadalni lub oglądać filmy, dodatkowy hałas będzie tylko przeszkadzał.

Drzwi są również przydatne dla rodzin z dziećmi: gdy małe dziecko śpi, rodzice mogą przebywać w odizolowanej kuchni, gotować lub zmywać naczynia nie martwiąc się że hałas obudzi dziecko.

Oddzielenie kuchni od salonu „zjada” przestrzeń

Usuwając przegrody – drzwi, ścianę pomiędzy kuchnią a salonem możesz znacznie zwiększyć pomieszczenie czyniąc je bardziej przestronnym i wypełnionym światłem. Połączenie powierzchni pozwoli zaaranżować lepiej duże sprzęty AGD, na które wcześniej brakowało miejsca, a także zwiększyć miejsce na przechowywanie.

Wiele osób uważa, że ​​o wiele wygodniej jest przebywać w dużym pokoju – z sofą, jadalnią i strefą telewizyjną,niż w małym pomieszczeniu kuchennym. Te projekty wyglądają na przestronniejsze i ciekawsze wizualnie.

Może Cię też zainteresować https://projektowaniewnetrz24.eu/projekt-kuchni

Oddzielenie kuchni zapobiega rozprzestrzenianiu się zapachów

Dla jednych aromaty gotowanych potraw kojarzą się z domem i wygodą, inni ich nie znoszą. Wszystko zależy od ilości i rodzaju gotowanych potraw: lekkie sałatki raz dziennie nie sprawią problemów, z drugiej jednak strony nawet najpotężniejszy okap nie poradzi sobie z obfitością smażonego mięsa i ryb.

Po zamontowaniu drzwi masz wybór: możesz je zamknąć, aby zapachy nie rozprzestrzeniały się, lub otworzyć, aby wypełnić dom przyjemnymi aromatami obranej mandarynki, pokrojonego w plasterki ogórka lub aromatem domowych wypieków.

Drzwi do kuchni zabierają miejsce

Jeśli kuchnia w Twoim mieszkaniu nie jest imponujących wymiarów, korzystanie z drzwi będzie po prostu niewygodne: większość właścicieli usuwa drzwi właśnie z tego powodu. Gdy drzwi otwierają się na wąski korytarz, utrudniają przemieszczanie się domownikom, gdy otwierają się do środka pomieszczenia – również zabierają cenną przestrzeń gdzie brakuje miejsca nawet na najpotrzebniejsze sprzęty jak lodówkę czy pełnowymiarowy stół jadalniany. Brak drzwi częściowo rozwiązuje te problemy.

Jak zaoszczędzić przy remoncie lub wykończeniu wnętrz?

Podczas remontu często musisz wybierać, na czym możesz zaoszczędzić. I tylko Ty możesz zdecydować, jak opłacalne jest założenie lub brak drzwi. W niektórych przypadkach konieczna jest tylko wymiana skrzydła drzwi, w innych konieczne będzie zainwestowanie nowych drzwi wraz z ościeżnicami.

Czasem wystarczy tylko zdemontować drzwi, żeby nie zmarnować rodzinnego budżetu, a czasem potrzeba pełnego połączenia kuchni z salonem jest tak silna, że ​​żadne utrudnienia ani koszt rozbiórki ścian, ani czas czy wydane pieniądze nie staną się przeszkodami.

Drzwi do kuchni zapewniają prywatność

Skrzydło drzwiowe jest niezbędne, jeśli pracujesz, gdy wszyscy śpią, a kuchnia jest jedynym odizolowanym pomieszczeniem. Drzwi pomagają również stworzyć prywatność, jeśli gospodyni lub właściciel domu uwielbia gotować samotnie, nie pozwalając domownikom na uczestniczenie w tym procesie.

W mieszkaniu jednopokojowym kuchnia może służyć jako miejsce odpoczynku, ponieważ każdy potrzebuje czasem przestrzeni osobistej.

Kolejnym istotnym plusem drzwi jest możliwość ukrycia bałaganu przed gośćmi, jeśli jesteś przyzwyczajony do przyjmowania ich w pokoju, a także przed sobą, jeśli nie ma już energii na zmywanie naczyń i sprzątanie.

Oddzielenie kuchni a zwierzęta

Jeśli w mieszkaniu są zwierzęta, zainstalowanie drzwi może być przydatne, np przy posiadaniu kota. Chroni to naczynia przed uszkodzeniem oraz zabezpiecza blaty i odkryte jedzenie przed zanieczyszczeniem.

Drzwi posłużą jako bariera ochronna i zapewnią spokój tym, którzy chcą kontrolować swojego pupila.

Wątpliwości co do obecności drzwi kuchennych można rozwiać, starannie rozważając wszystkie za i przeciw: weź pod uwagę liczbę mieszkańców, częstotliwość gotowania, obecność dzieci, zwierząt, a także swoją miłość do otwartych przestrzeni.

Zobacz także artykuł: https://internityhome.pl/inspiracje/nowoczesne-wnetrze-z-ceglana-sciana-proj-mkdezere-magda-knappe/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here