Czy to na pewno ciąża?

Spóźniający się okres wywołuje spore emocje u większości kobiet: niektóre są przerażone perspektywą niechcianej ciąży, a inne z niecierpliwością oczekują momentu, w którym okaże się, że niedługo zostaną matkami. W większości przypadków jednak, odpowiedzią na pytanie: „dlaczego okres się spóźnia?” wcale nie jest zapłodnienie.

Jeśli w niedalekiej przeszłości kobieta uprawiała seks, zwłaszcza niezabezpieczony, to udanie się do apteki lub przychodni w celu zbadania czy opóźnienie miesiączki oznacza ciążę, jest bardzo rozsądnym pomysłem. Warto jednak pamiętać, że powodów może być wiele: najbardziej popularnym jest z pewnością stres.

Nie wszystkie kobiety doświadczą rozregulowania cyklu miesięcznego wskutek stresu, ale taki scenariusz jest bardzo częsty. Niestety, bardzo łatwo wpędzić się w efekt błędnego koła: osoba, która nie chce być w ciąży stresuje się brakiem okresu, przez co ten spóźnia się jeszcze bardziej.

Również podróże, zwłaszcza takie, podczas których zmienia się strefę czasową mogą być przyczyną rozregulowania cyklu miesięcznego.

Innym powodem może być restrykcyjna dieta odchudzająca lub zaburzenia odżywiania takie jak anoreksja. Przy długotrwałym deficycie kalorycznym, organizm stara się uniknąć możliwości zajścia w ciążę, której prawdopodobnie nie byłby w stanie utrzymać.

Kolejnym powodem braku miesiączki mogą być także zaburzenia hormonalne. Jeśli kobieta zdrowo się odżywia, nie ma zbyt dużo stresu i nie współżyje, a mimo to długie i częste opóźnienia okresu stają się dla niej normą, to odpowiedzialne za nie mogą być choroby takie jak Zespół Jajników Policystycznych (PCOS). Dla dobrego samopoczucia i ograniczenia objawów, konieczne może się okazać przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej.

Za opóźnienie mogą być odpowiedzialne także niektóre infekcje (nawet zwykłe przeziębienie) lub leki przyjmowane w celu ich zwalczenia. Przed rozpoczęciem brania jakichkolwiek leków, warto sprawdzić w ulotce czy jest to jeden z możliwych skutków ubocznych.

Warto także pamiętać, że niewielkie opóźnienia – jedno- czy dwudniowe, nie są jeszcze powodem do zmartwienia. Organizm to nie kalkulator i drobne odchylenia od normy są zawsze możliwe.

Jeśli wykluczymy wszystkie inne możliwości i dalej nie wiemy, dlaczego okres się spóźnia, warto skonsultować się ze specjalistą, najlepiej ginekologiem-endokrynologiem, bo bardzo rzadko, ale jednak zdarza się, że jest to objaw poważniejszej choroby czy zaburzenia.

Kobiety, które podejrzewają, że mogą być w ciąży powinny to jak najszybciej sprawdzić – niezależnie od tego czy będzie to dla nich zła czy dobra wiadomość, im szybciej się dowiedzą, tym lepiej dla ich zdrowia i dalszych możliwości wyboru. Jeśli planują kontynuować ciążę, warto jak najszybciej wprowadzić suplementację niektórych witamin i minerałów, na przykład kwasu foliowego, monitorować swój stan zdrowia u lekarza oraz odpowiednio się odżywiać.

Regularna miesiączka jest sygnałem, że wszystko w organizmie działa tak jak powinno, ale jej brak niekoniecznie musi być powodem do niepokoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here