Dlaczego burczy w brzuchu?

Ludzkość przez tysiące lat egzystencji na Ziemi rozwinęła całe mnóstwo sygnałów i alarmów wytwarzanych przez swój organizm do określania konkretnych stanów i sytuacji. Do wielu z nich musimy się przyzwyczaić i się ich nauczyć, na przykład małe dziecko nie wie, dlaczego burczy w brzuchu, ale z pewnością odczuwa ból lub głód. Jednak jego świadomość nie jest wystarczająco rozwinięta, by połączyć jedno z drugim. To wszystko dzieje się samoistnie za sprawą wielu różnych trybików, które działają od momentu poczęcia aż do śmierci lub innej dysfunkcji. Jakie mogą być powodu burczenia w brzuchu?
Odpowiedzi może być kilka, przede wszystkim, pierwszym i najpopularniejszym przypadkiem jest uczucie głodu. Kiedy nie jemy przez jakiś czas, nasz żołądek wysyła sygnały, że przydałyby się coś spożyć. Dlatego ssie w żołądku, brzuch wydaje dziwne dźwięki, które mogą być krępujące na przykład w towarzystwie lub podczas intymnego spotkania z drugą osobą. Niestety, w takich sytuacjach nic się na to nie poradzi, można najwyżej spróbować coś zjeść, by niedługo później żołądek przestał się odzywać w taki nieelegancki sposób. Można to zrobić dyskretnie, na przykład sięgając po batonika lub kanapkę w trakcie lekcji, chowając się przed karcącym wzrokiem nauczyciela pod stołem. Można zrobić to otwarcie, kiedy jesteśmy wśród grona najbliższych znajomych, mówiąc im, że jest się głodnym. W takiej sytuacji są dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to wyciągnięcie czegoś swojego i zjedzenie tego, dzieląc się z innymi ludźmi bądź nie, decyzja zależy od nas samych. Jeśli nie mamy wystarczająco dużo przekąski, by podzielić się ze wszystkimi chętnymi, wtedy najlepiej jest nie proponować podziału lub nawet nic nie wyciągać z plecaka czy torby. Istnieje też druga opcja, która może znacznie urozmaicić wyjście i sprawić, że minimum osób będzie pokrzywdzonych przez nieszczęśliwy los. Wystarczy zaproponować wspólne wyjście do miejsca, gdzie można kupić zapiekanki lub inne dobre rzeczy, wśród których mogą na przykład znaleźć się burgery lub produkty wykonane z ziemniaków – frytki.
Dlaczego burczy w brzuchu, jeśli nie z głodu? W takiej sytuacji sprawa się komplikuje, gdyż burczenie w brzuchu bardzo często informuje właśnie o tym. Jeśli jesteśmy pojedzeni do syta, może to oznaczać intensywny proces trawienia. W takiej sytuacji nie trzeba się jeszcze przejmować, wystarczy nieco odpocząć, położyć się na kilka minut i poczekać, aż organizm przetrawi całe pożywienie. Jeśli sytuacja jest inna, burczenie może oznaczać problemy żołądka bądź innego organu wewnętrznego. Wtedy burczeniu może towarzyszyć ból brzucha i inne nieprzyjemne efekty w postaci wydalanych różnymi otworami gazów. Te mogą powodować niemiłe dla węchu zapachy w najbliższej okolicy i będą zdecydowanie przeszkadzać nam i innym osobom w otoczeniu. Jeśli nie wiemy dokładnie, dlaczego burczy w brzuchu, najlepiej jest udać się do lekarza, który zajmuje się leczeniem problemów gastrycznych, przedstawić swoją sytuację i liczyć, że nie dzieje się nic złego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here