Dlaczego kłamiemy?

Niemal każdy dorosły powie ci, że kłamstwo jest złe. Ale jeśli chodzi o unikanie kłopotów, zachowanie twarzy przed szefem lub okazywanie uczuć, wielu ludzi i tak to robi. W rzeczywistości ponad 80 procent kobiet przyznaje się do okazjonalnego mówienia o tym, co uważają za nieszkodliwe półprawdy, a 75 procent przyznaje się do okłamywania bliskich w szczególności w sprawach dotyczących pieniędzy. Aby wskazać, w jaki sposób ludzie naciągają prawdę od czasu do czasu i jakie są jej potencjalne skutki, poznaj kilka najczęstszych sposobów aby poznać odpowiedź na pytanie: dlaczego ludzie kłamią?
Kłamstwo w celu zachowania twarzy
Ludzie kłamią w tym celu, aby chronić samego siebie. Choć może to być instynktowne, Ci, którzy często ukrywają niewinne błędy, mogą zacząć odczuwać, że mają pozwolenie na nieodpowiedzialność. Co więcej, śledzenie i panowanie nad wszystkim co się powiedziało,może stać się z czasem bardzo trudne. Ostatecznie te kłamstwa utrudniają ludziom bliskie kontakty z innymi, gdyż nigdy nie są pewni co, komu i kiedy powiedzieli.
Kłamstwo stosowane, aby przerzucić winę na kogoś innego
Dlaczego? Aby skutecznie oddać władzę i kontrolę. Kiedy robimy to zwyczajowo, może to zmniejszyć zdolność człowieka do radzenia sobie z większymi problemami życiowymi. Kiedy ktoś nieustannie obciąża innych swoimi obowiązkami, osoby z jego otoczenia mogą ucierpieć z powodu tego ciężaru. Kłamca nie odpuszcza, ale nie rozumie, że jedynie opóźnia to, co nieuniknione. Ostatecznie problem będzie musiał zostać rozwiązany.
Kłamstwo w celu uniknięcia konfrontacji
Wiarygodna wymówka może pomóc uniknąć niewygodnej rozmowy lub nie dopuścić do poczucia winy. Jednak zbyt częste unikanie konfrontacji prowadzi ostatecznie do zaburzenia relacji – zarówno osobistych, jak i zawodowych. Z ludźmi, z którymi jesteśmy głęboko związani, ważne jest, aby pamiętać, że bliskość nie zawsze jest przyjemna, a w kontaktach międzyludzkich zawsze występują jasne i ciemne strony. Próbując za wszelką cenę uniknąć gorszych dni, możemy doprowadzić do osiągnięcia wyniku odwrotnego od zamierzonego. Osoba okłamywana musi żyć z konsekwencjami kłamstwa, które prędzej czy później i tak wyjdzie na jaw.
Kłamstwo w celu osiągnięcia swoich celów
Używane w celu osiągnięcia osobistych korzyści. Ale gdy takie kłamstwo zostanie odkryte, odbiorca raczej nie będzie wspaniałomyślny. Im bardziej krzywdzące jest kłamstwo dla osoby okłamywanej, tym mniej jest prawdopodobne, że zostanie wybaczone.
Kłamstwo w celu bycia miłym dla innych
W niektórych przypadkach małe białe kłamstwo jest w porządku, ale kiedy jest nadmiernie używane, interakcje z innymi stają się mniej autentyczne. W najgorszym przypadku inni mogą odczuwać, że dana osoba nie jest prawdziwa lub godna zaufania.
Kłamstwo aby poczuć się lepiej
Okłamywanie samego siebie jest jednym z najczęściej stosowanego rodzaju kłamstwa. Stosowane w celu poprawienia sobie samopoczucia, upewnienia się, że zrobiliśmy wszystko jak trzeba. Ale kiedy zaczynamy wierzyć we własne kłamstwa, może to powodować efekt śnieżnej kuli, co może być szczególnie niebezpieczne.
Kilka powyższych przykładów odpowiada na pytanie dlaczego ludzie kłamią jedynie częściowo. Każda osoba jest bowiem inna i może mieć inne powody, aby kłamać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here