Do czego wykorzystywane jest oprogramowanie ERP

Podstawą sprawnego zarządzania współczesnymi przedsiębiorstwami jest korzystanie ze zintegrowanych systemów danych. Zebrane i przetwarzane w jednym miejscu informacje dotyczące poszczególnych obszarów działalności firmy pozwalają optymalizować wszystkie procesy i mają bezpośredni wpływ na efektywność, czyli opłacalność produkcji.

Co to jest oprogramowanie ERP?

Pochodzący od angielskiej nazwy skrót ERP znają wszyscy zarządzający przedsiębiorstwami. Enterprise Resource Planning jest modelem zarządzania produkcją. To także nazwa narzędzi – programów komputerowych wspomagających procesy zarządzania.Dzięki oprogramowaniu ERP w jednej chwili mamy dostęp do wszystkich danych, na których opiera się działalność firmy. Wprowadzając informację o zasobach ludzkich i materiałowych, magazynie, produkcji, transporcie, finansach i księgowości, kontaktach z klientami możemy sprawnie zintegrować wszystkie płaszczyzny i przy pomocy algorytmów generowanych przez program ERP uzyskać podpowiedź co do kolejnych podejmowanych decyzji. Oprogramowanie ERP to zespół aplikacji, czyli modułów dotyczących odrębnych obszarów. Zadaniem programu jest wspomaganie zarządzających w zakresie odpowiedniego dysponowania zasobami i podejmowania decyzji zarządczych. Dla przykładu: ERP podpowie, jakie materiały należy zakupić i pomoże złożyć na nie zamówienie, wskaże zapotrzebowanie na zatrudnienie na konkretne stanowiska lub odwrotnie – zasygnalizuje przerost zatrudnienia lub nieefektywność w konkretnym obszarze. ERP pozwala optymalnie i oszczędnie korzystać z magazynów – algorytmy same decydują gdzie składować, jaką drogą dowieźć towar do tego miejsca, informują o końcu daty ważności w przypadku towarów, czy surowców z takim ograniczeniem.

Gdzie warto wspomagać się oprogramowaniem ERP?

Poza zarządzaniem procesem produkcji, transportem, magazynowaniem, zakupem surowca system ERP wspomaga pracę działów kadr i płac oraz finansów i księgowości. Łatwiej zarządza się środkami trwałymi, sprzedażą i kupnem. Optymalizacji procesu zarządzania sprzyja także moduł marketingowy ERP oraz aplikacja do zarządzania projektami. Dla potrzeb statystycznych i analitycznych wykorzystuje się moduł tworzenia analiz i raportów. Właściciele firmy czy osoby odpowiedzialne za zarządzanie mogą korzystać z analiz i raportów w każdej chwili- oprogramowanie w ułamku sekundy filtruje wszystkie dostępne dane, przedstawia wyniki w formie raportu oraz analizuje je, zestawia wnioski oraz podaje propozycje wdrożenia nowych rozwiązań.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here