Jak walczyć z pchłami?

Niezaprzeczalną prawdą jest fakt, że ludzie lubią zwierzęta. Zwierzęta towarzyszyły ludziom od niepamiętnych czasów, jeżeli wniknąć głębiej w temat, to zwierzęta żyły nawet wtedy, kiedy gatunek ludzi jeszcze nie powstał. Ale skupmy się teraz na zwierzętach domowych. Pewnie na słowo „zwierzęta domowe” każdemu z nas nasuwa się myśl: kot, pies, chomik, świnka morska, rybki, papuga. Choć niektórzy w domu trzymają też węże czy pająki. Jednak najczęściej w domu trzymamy dwa pierwsze wymienione zwierzęta, czyli psy i koty. Zdawałoby się, że wszyscy uwielbiają te zwierzaki, ale są wyjątki, bowiem niektórzy nie chcą mieć żadnych zwierzaków w swoim mieszkaniu. Być może nawet lubią te zwierzaki, ale nie ścierpią tego, co może się z nimi wiązać. Chyba wielu posiadaczy zwierzaczków z sierścią powoli domyśla się o co może chodzić. Oczywiście o małe, nieprzyjemne owady, które żyją w sierści naszych zwierzaków, żerując ich krwią i – o zgrozo – gryzących także ludzi. Chodzi o pchły. O tym myślałeś?
Żeby uniknąć rozprzestrzeniania się pcheł na naszym zwierzaku trzeba odpowiednio zadbać o jego higienę, Możemy – na przykład – zaserwować naszemu pieskowi czy kotkowi kąpiel (którą szczególnie kotki tak bardzo „uwielbiają”, że aż chlapią na każdą stronę) z szamponem przeciw pchłom. Trzeba oczywiście dbać o regularne kąpiele. Innym sposobem może być kupienie naszemu pupilowi odpowiedniej obroży, która nie dość że odstrasza pchły, to działa także przeciw kleszczom, co jest bardzo przydatne, w końcu chyba nikt nie chce, żeby jego zwierzak był gryziony przez kleszcze. Przecież sami nie chcemy by kleszcze nas atakowały, bo nie dość, że nie jest to zbyt przyjemny widok, to jeszcze przecież kleszcze roznoszą choroby, jak powszechnie znana borelioza. Innym sposobem na pchły u pupila jest odrobaczenie. Jeżeli chcemy odrobaczyć naszego zwierzaka, trzeba udać się do weterynarza, by zakupić odpowiednie preparaty, na przykład tabletki.
Jednak co zrobić wtedy, kiedy pchły przeskoczyły z naszego czworonożnego przyjaciela i zadomowiły się – na przykład – w naszej sypialni, gryząc nas niemiłosiernie? Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy wtedy zrobić, to dowiedzieć się, czego nie lubią pchły, aby jak najszybciej się ich pozbyć. Pchły podobno nie lubią silnych aromatów, na przykład mięty. Dlatego, jeżeli masz dostęp do mięty, warto sprawić, by dane pomieszczenie dobrze nasączyć jej zapachem. Pchły lubią przesiadywać w ciemniejszych miejscach, dlatego ich „siedziby” powinniśmy szukać w różnych szparach – na przykład między listwą a ścianą. Pchły mogą także znajdować się w dywanach czy kocach. Warto więc dokładnie odkurzyć całe pomieszczenie wraz z kanapą czy z łóżkiem. Dbać o regularne sprzątanie, prać pościel. Jeżeli to nie pomoże, powinniśmy sięgnąć po specjalne preparaty, które powinny okazać się skuteczne w walce człowieka kontra pchła.
Jedynym pocieszeniem jest fakt, że pchły nie „mieszkają” na człowieku tak jak na zwierzętach. Na ciele człowieka będą jedynie przez chwilę, a potem uciekną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here