Fotowoltaika

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat dość dużo się mówi na temat pozyskiwania energii elektrycznej. Złoża paliw kopalnych kurczą się w bardzo szybkim tempie. W związku z tym konieczne jest stawianie na alternatywne źródła energii. Do takowych zaliczyć można pozyskiwanie prądu z energii słonecznej. Poniżej zostało przedstawione, w jaki sposób taka energia powstaje, jakie panele słoneczne są dostępne oraz jak dużo można zyskać inwestując w fotowoltaikę.

Jak powstaje prąd w fotowoltaice?

Zasada działania fotowoltaiki jest w zasadzie dość prosta. Cały proces powstawania energii elektrycznej polega na tym, że na cienką krzemową płytkę zamontowaną wewnątrz paneli padają promienie słoneczne niosące ze sobą fotony. Gdy fotony uderzą w płytkę to dojdzie do wybijania z niej elektronów. W efekcie powstaje napięcie prądu stałego. Taki prąd koniecznie trzeba zamienić w prąd zmienny o częstotliwości 50 Hz. Za ten proces odpowiada falownik, który zwany jest także inwerterem.

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Inwestując w fotowoltaikę warto się zapoznać z tym, jakie panele słoneczne się obecnie montuje w instalacjach. Fotowoltaika może być bowiem oparta o panele:

  • monokrystaliczne,
  • polikrystaliczne,
  • z krzemu amorficznego.

Nieco rzadziej słyszy się także o panelach, w których zamiast krzemu zastosowany został inny półprzewodnik. Takie panele dość ciekawie rokują, ale jeszcze jest za szybko, aby nazywać ich najlepszymi w swojej klasie.

Panele monokrystaliczne

Jest to rodzaj paneli, który na małej powierzchni jest w stanie wytwarzać mnóstwo energii. Sprawność tych paneli wynosić może nawet 25% co jest nieosiągalne w przypadku innych paneli fotowoltaicznych. Minusem wersji monokrystalicznej jest natomiast to, że nie działają one zbyt dobrze podczas zachmurzenia. Dodatkowo ich cena może być czasami dość wysoka. Jednak fotowoltaika obecnie często jest tworzona w oparciu o te panele.

Panele polikrystaliczne i z krzemu amorficznego

Są to panele bardzo często wybierane w Polsce, ale już powoli ustępują miejsca panelom opisanym powyżej. Wersje polikrystaliczne są zdecydowanie tańsze, ale niestety mają mniejszą sprawność. Może ona dochodzić maksymalnie do 20%. Panele te działają jednak w czasie zachmurzenia. Najmniej popularne są natomiast panele z krzemu amorficznego. Ten typ paneli już powoli znika z rynku. Są to najtańsze ze wszystkich dostępnych paneli, ale już po kilku latach ich użytkowania nie nadają się one do użytku. Wynika to z tego, że szybko tracą one swoją nominalną moc.

Fotowoltaika to mnóstwo korzyści

Inwestowanie w fotowoltaikę może dawać mnóstwo korzyści. Dzięki niej można będzie pozyskiwać darmową energię elektryczną, ale też i cieplną. Sporo się słyszy o łączeniu fotowoltaiki z pompami ciepła oraz z matami grzewczymi i promiennikami podczerwieni. Na całą inwestycję można będzie dodatkowo uzyskać dofinansowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here