nadnercza

Nadnercza są niewielkimi gruczołami, które znajdują się nad nerkami. Odpowiadają one za syntetyzowanie hormonów gikokortykosteroidów oraz mineralokortykosteroidów. Hormony te regulują funkcjonowanie całego organizmu i odpowiadają za to, aby nie powstawały żadne zaburzenia niebezpieczne dla zdrowia. Wystąpieniu niedoczynności, jaki nadczynności nadnerczy towarzyszy pojawienie się charakterystycznych objawów. Czym dokładnie są nadnercza? Jakie są przyczyny i objawy nadczynności i niedoczynności nadnerczy? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/nadnercza-funkcje-syntetyzowane-hormony-niedoczynnosc-i-nadczynnosc/ 

Nadnercza – czym są? 

Nadnercza są to niewielkie gruczoły, które zlokalizowane są nad nerkami. Ich tylna powierzchnia przylega do lędźwiowego odcinka przepony. Prawe nadnercze sąsiaduje z żyłą główną dolną oraz wątrobą. Z kolei lewe z żołądkiem, trzustką i tętnicą śledzionową. Żadne czas zbudowane są z warstwy wewnętrznej kolorowej oraz zewnętrznej – rdzeniowej. 

Kora nadnerczy stanowi 80 – 90% całego narządu oraz syntetyzuje hormony takie jak: 

Glikokortykosteroidy– na przykład kortyzol, który odpowiedzialny jest za zwiększenie poziomu glukozy we krwi, normalizacji poziom aminokwasów oraz rozkład kwasów tłuszczowych w organizmie 

Mineralokortykoidy – na przykład aldosteron, który reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu 

Hormony płciowe – takie jak androgeny 

Jakie są przyczyny i objawy niedoczynności nadnerczy? 

Niedoczynność nadnerczy występuje wtedy, kiedy spada synteza hormonów nadnerczy. Taki stan dotyczy kory nadnerczy i sprowadza się przede wszystkim do spadku syntezy kortyzolu i aldosteronu. W przypadku, gdy przyczyną niedoczynności jest uszkodzenie nadnerczy, wówczas zdiagnozowana jest pierwotna niedoczynność nadnerczy. 

Z kolei wtórna postać niedoczynności nadnerczy dotyczy momentów, Kiedy dochodzi do uszkodzenia przysadki i spadku poziomu ACTH, czyli hormonu adrenokortykotropowego, który odpowiada za pobudzenie syntezy hormonów nadnerczy. Najczęstszą przyczynę takiej przypadłości i jest zapalenie kory nadnerczy, guz nadnerczy, Która z tego gruczołu, długotrwałe stosowanie glikokortykosteroidów, guzy i urazy przysadki. 

Jakie są przyczyny i objawy nadczynności nadnerczy? 

Nadczynność nadnerczy jest to schorzenie, w którym stwierdzona jest nadmierna synteza hormonów nadnerczy. W przebiegu tego schorzenia w postaci pierwotnej dochodzi do nadmiernego wydzielania hormonu nadnerczy w efekcie obecności guza nadnerczy w korze lub rdzeniu gruczołu. Z kolei nadczynność wtórna spowodowana jest nad produkcją ACTH przez przysadkę. 

Wydzielanie nadmiernej ilości kortyzolu towarzyszy też zespołowi Cushinga, w przebiegu którego dochodzi do objawów takich jak zanik tkanki mięśniowej, kumulacja tkanki tłuszczowej w górnych partiach ciała oraz obrzęk twarzy, ścieranie skóry i powstanie rozległych, ciemnych rozstępów na ciele. 

Zobacz też: http://e-makijaz.pl/ginekomastia-czym-jest-i-jakie-sa-jej-przyczyny/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here