Jakie usługi świadczy kancelaria prawna

Do kancelarii prawnej udajemy się w ważnych momentach życia, gdy nasza sytuacja prawna wymaga wyjaśnienia oraz wsparcia ze strony profesjonalistów. Stojący na czele kancelarii prawnych adwokaci lub radcy są rzecznikami wszystkich, którzy zwracają się do nich po pomoc.

Kancelaria prawna czy adwokacka?

Poszukując prawnika w miejscowych spisach kancelarii możemy napotkać różne określenia, tytuły, nazwy. Jeśli nasza sprawa związana jest z procesem sądowym, to na pewno potrzebna jest nam kancelaria prawna, na czele której stoi adwokat lub radca prawny. Są to zawody zaufania publicznego wykonywane przez osoby, które ukończyły studia prawnicze, trzyletnią praktykę (aplikację) oraz zdały egzamin. Tytuły zawodowe adwokata i radcy prawnego uprawniają do reprezentowania klientów przed sądami w sprawach cywilnych, karnych, prawa pracy, spadkowych, odszkodowawczych i wielu innych.Dla przebiegu procesu obojętne jest to, czy naszą sprawę prowadzi adwokat czy radca. Na pewno znaczenia ma poziom kompetencji prawników, ich wiedza, doświadczenie, rzetelność. Jednak te przymioty nie wynikają z posiadania tytułu zawodowego, ale raczej mają związek z przygotowaniem merytorycznym i praktyką zawodową prawnika.

Jakie sprawy można zlecić kancelarii prawnej?

Do kancelarii prawnej możemy zwrócić się zawsze wtedy, gdy sytuacja w której znaleźliśmy się wymaga wyjaśnienia kontekstu prawnego, podjęcia interwencji w celu uznania naszych praw lub obrony praw naruszonych. Są to na przykład wszystkie sprawy cywilne związane z posiadaniem rodziny i majątku. Prawnicy otaczają opieką osoby skrzywdzone przez pracodawców lub urzędników. Częstym powodem interwencji adwokatów lub radców są sprawy spadkowe oraz wytoczone o uzyskanie odszkodowań za uszkodzenie ciała lub mienia, błędy lekarskie lub urzędnicze, niesłuszne kary więzienia i tym podobne.

Kancelaria prawna to miejsce do którego można się udać, gdy potrzebujemy pomocy w sformułowaniu treści ważnego dokumentu, na przykład umowy, statutu, regulaminu. Czasem potrzebna jest nam tylko pomoc w zrozumieniu treści przepisów, które mają związek z naszą sytuacją. Tego rodzaju wsparcie można uzyskać w kancelariach prawnych, które są prowadzone przez adwokatów i radców oraz takich, których właścicielami są prawnicy bez tytułu zawodowego. Do prowadzenia kancelarii prawnej nie jest wymagane posiadanie tytułu i wpisu do rejestru adwokatów lub radców – tu liczą się jedynie studia prawnicze, wiedza i praktyka. Ważne jest to, że właściciel kancelarii prawnej niebędący adwokatem lub radcą nie ma prawa reprezentować swoich klientów wobec sądu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here