Książki - drzwi do innego świata

Jeśli chcemy poznać prawdziwą wartość książek, musimy sobie zadać pytanie: dlaczego warto czytać książki? Pytanie wydaje się błahe i mało wyszukane, jednak odpowiedź na nie wcale nie jest taka prosta.
Książki warto czytać przede wszystkim po to, żeby kształtować swoją wyobraźnię. Czym byłby świat bez wyobraźni? Nie potrafilibyśmy nawet wymyślić swoich marzeń, a życie bez marzeń… brzmi kiepsko. Kiedy skupiamy się na kolejnych linijkach tekstu i zagłębiamy się w historię, którą przedstawia książka, kreujemy w naszej głowie swój prywatny „film”. Każda postać, scena i wydarzenie zostaje przetworzona w naszej głowie i zobrazowana na nasz jedyny, indywidualny sposób. Oczywiście pewne cechy bohatera lub właściwości miejsc przedstawia nam autor i powoduje, że nasza wyobraźnia przedstawia je tak samo, jednak cały obraz jest u każdego zupełnie inny. Nie działa to w przypadku, gdy czytamy książkę opartą na podstawie filmu lub obejrzeliśmy najpierw film ekranizujący książkę. Wówczas nasza wyobraźnia bohaterów z książki będzie podstawiać postacie z filmu. Dlatego lepiej jest najpierw przeczytać książkę, zanim udamy się na film.
Kolejnym powodem, dla którego warto chwycić książkę do ręki jest fakt, że czytanie rozwija człowieka. Z jednej strony człowiek oczytany uchodzi za mądrego człowieka i jest w tym ziarnko prawdy, natomiast z drugiej to właśnie czytanie może pomóc „zmądrzeć”. Widząc pisownię pewnych wyrazów podczas czytania, jesteśmy w stanie nauczyć się zasad ortografii, które wykorzystamy podczas pisania. Jeśli napiszemy wyraz z błędem, będzie on „raził” nasze oczy i szybko zorientujemy się, że coś jest nie tak. Czytanie wzbogaci również nasz język o wyrazy, których dotąd nie używaliśmy, a nawet o takie, o których w ogóle nie słyszeliśmy. Spowoduje to większą lekkość podczas wypowiadania się i dyskusji z innymi osobami. Posługiwanie się bogatszym językiem doprowadzi również do tego, że będziemy chętniej słuchani przez słuchaczy. Na tym polega właśnie to stwierdzenie, że człowiek oczytany to mądry człowiek.
Czytanie może się stać niezwykle odprężającym zajęciem. Gdy wrócimy do domu po pracy, często jeszcze myślimy o problemach, które nas tam spotkały lub o zadaniach, jakie musimy wykonać podczas następnych dni. Powoduje to, że nie możemy skutecznie odpocząć, a nasza psychika jest najzwyczajniej zmęczona. W takiej sytuacji chwycenie książki do ręki jest świetnym rozwiązaniem. Zagłębienie się całym sobą w historię przedstawioną na kartach książki powoduje, że nie myślimy o niczym innym. Skupiając się tylko na treści jesteśmy w stanie chociaż na chwilę zapomnieć o problemach związanych z pracą. Czytanie jest też świetnym sposobem wyciszenia całego organizmu. W czasach gdy żyjemy w ciągłym biegu i hałasie, potrzebny jest czasem przysłowiowy „stop”. Zwolnij na chwilę, usiądź w fotelu, zrób sobie herbatę i zacznij czytać. Codziennie chociaż pół godziny czytania jest w stanie pomóc nam odzyskać pewien poziom spokoju i odprężenia. Książki mogą okazać się fantastyczną odskocznią od codzienności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here