Noworodek i jego problemy

Małe dziecko często odczuwa pewien dyskomfort i boryka się z wieloma bólami. Niestety przez to, że nie potrafi jeszcze mówić rodzice nie wiedzą co dolega ich niemowlęciu. Maluch płacze, nieraz całymi dniami i nocami, a zrozpaczeni opiekunowie próbują szukać pomocy u lekarzy pediatrów. Często radą służą im opinie innych, doświadczonych już rodziców bądź ich własnych opiekunów. Czasem zdarza się, ze dziecko boryka się z takimi samymi problemami, jak jego rodzic, gdy był maluchem.
Na pytanie dlaczego noworodek płacze na pewno nie jest łatwo odpowiedzieć. Czasem pomóc nie potrafi nawet lekarz, gdyż podstawowe badania nie wskazują na nic konkretnego. Przyczyn odczuwania dyskomfortu u noworodka może być wiele. Są one bardzo często związane z dostarczanym pokarmem. Dzieci, kiedy przychodzą na świat, mają jelita pozbawione bakterii. Muszą się w nich zatem pojawić te dobre, po to by maluch poprawnie reagował na pokarm. Warto pamiętać, że nie zawsze płacz noworodka jest równoznaczny z tym, że chce on jeść. Nie można go przejadać, bo to może często kończyć się zbyt rzadkimi kupami. Mówi się, że najlepiej karmić noworodka mlekiem matki. Ma ono w sobie niezbędne substancje odżywcze. Często jest to jednak niemożliwe bądź matka nie chce karmić piersią swojego dziecka. Konieczne jest wtedy podawanie mu mleka modyfikowanego. Wówczas to może dochodzić do zaparć u maluszka. Jeśli się one pojawiają nie sposób ich przeoczyć. Wówczas to bobas nie robi kupki przez co najmniej trzy dni, a jeśli już do tego dochodzi odczuwa wtedy ból i płacze. Niepokojące u noworodków są też gwałtowne wzrosty temperatury. Mogą dochodzić one nawet do 40 stopni i utrzymywać się dłużej niż dwa dni. W takich wypadkach konieczne jest odwiedzenie lekarza pediatry, który sprawdzi co niepokojącego dzieje się w organizmie dziecka.
Płacz nie zawsze jest jedyną oznaką, że dziecku dzieje się krzywda. Są również inne objawy, które mogą wskazywać na problemy chorobowe i tym podobne. Jedną ze spraw jest nieregularny oddech. Kolejna to napięcie mięśniowe, ulewanie bądź za częsta czkawka.
Warto też zwracać uwagę na skórę dziecka. Niepokojące mogą być wszelkiego rodzaju przebarwienia, zmiany skórne. Często noworodki mają krostki czerwone o białym czubku. Jest to tak zwany trądzik niemowlęcy.Na języku natomiast może pojawić się biały nalot, który może stać się przeszkodą w prawidłowym przyjmowaniu pokarmów. Wtedy to nieraz potrzebne jest zastosowanie odpowiednich preparatów. U maluszków już od pierwszych miesięcy życia mogą pojawić się jednak problemy ze skórą, które zwiastują konieczność zmagania się z chorobą w przyszłości. Może to być alergia, ale i coś poważniejszego jak chociażby atopowe zapalenie skóry. Jest to schorzenie, które już od najmłodszych lat warto leczyć pod opieką doświadczonego lekarza.
Opieka nad dzieckiem wcale nie jest łatwa i wymaga od rodziców wsłuchiwania się w potrzeby ich małego dziecka. Doświadczenia zdobywane w zajmowaniu się pierwszym dzieckiem pozwalają lepiej zrozumieć potrzeby kolejnych swoich dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here