Problem z zajściem w ciążę

Ciąża to stan, który wbrew pozorom wcale nie tak łatwo osiągnąć. Wpływ na niepowodzenia może mieć wiele czynników, związanych zarówno z trybem życia jak i naszymi genetycznymi predyspozycjami. W ostatnich czasach coraz więcej kobiet styka się z tym problemem i zadaje sobie pytanie: „Dlaczego nie mogę zajść w ciążę?”

Jako najważniejsze czynniki, warto wykluczyć te, na które kobieta ma wpływ, czyli związane ze stylem życia.
Po pierwsze, warto przyjrzeć się poziomowi stresu jaki występuje w naszym życiu. Nie oszukujmy się, czasy, w których żyjemy dostarczają wielu źródeł stresowych reakcji. Wystarczy korek w drodze do pracy, nadmiar obowiązków domowych czy też nieporozumienie z partnerem. Organizm kobiety obciążony stresem nie sprzyja zajściu w ciążę, ponieważ rozwój dziecka skutkuje jeszcze większym jego obciążeniem.
Druga sprawa to ilość snu i odpoczynku. Nadwyrężane siły w czasie jednoczesnych starań o ciążę także mogą mieć negatywny wpływ na ich skuteczność. Przyszła mamo, pamiętaj o swoich ambicjach i celach – cały czas możesz się realizować, jednak nie zapominaj także o umiarze w pracy! Świat się nie zawali gdy na jakiś czas nieco zwolnisz tempo.
I to co wydaje się być oczywiste, jednak nie zawsze pamiętamy by zadać sobie pytanie: czy właściwie się odżywiam? Czy nie zaśmiecam swojego organizmu fast-foodami zamiast odżywiać się pełnowartościowymi posiłkami? Czy jem wystarczająco dużo? Tak podstawowe kwestie także mogą mieć wpływ na zajście w ciążę. W czasach gdy świat pędzi do przodu, często nie mamy głowy do planowania posiłków i pilnowania się racjonalnego żywienia, co potem przekłada się na nasze zdrowie i wszystkie aspekty z nim związane – również trudności w powiększaniu rodziny.
Poza tym, podczas planowania ciąży warto zrezygnować z wykorzystywanych używek. Picie kawy można zastąpić wersją bezkofeinową, słodzone napoje gazowane lepiej zamienić na wodę a o nikotynie nawet nie wspomnę – jasne jest jak niekorzystny wpływ wywierają na organizm.

Jeżeli powyższe rady są już zrealizowane, warto zastanowić się nad przyczynami innej natury, nad którymi nie ma się bezpośredniej kontroli. Przede wszystkim należy zasięgnąć porady lekarza specjalisty, który zleci odpowiednie badania, wykona wywiad medyczny i w ostateczności może skierować na leczenie niepłodności. Ten etap obejmuje także Twojego partnera, który również powinien zostać odpowiednio przebadany – przede wszystkim pod kątem jakości nasienia. Poza tym, ginekolog może też Wam pomóc ustalić dni, w których starania o ciążę dadzą największe prawdopodobieństwo na powodzenie. Taka wskazówka, oparta na szerokiej wiedzy medycznej, może okazać się niezwykle cenna.

Przyszła mamo, przede wszystkim jednak nie martw się na zapas, czasami na zajście w ciążę trzeba trochę poczekać. Zgodnie z zaleceniami ginekologów, sprawą badania niepłodności należy się zająć po około jednym roku nieudanych prób mimo intensywnych starań. Do tego czasu nie stresuj się każdym negatywnym wynikiem testów ciążowych, lecz nastaw się na kolejne próby ze spokojem – na pewno takie podejście pomoże osiągnąć lepszy efekt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here