Prozdrowotne działanie bobu

W pogoni za modą zachwycamy się prozdrowotnymi właściwościami roślin z całego świata. Chyba wychodzimy przy tym z założenia, że im bardziej egzotyczna roślina tym lepiej. Oczywiście dobroczynny wpływ spożywanych roślin to temat na wiele opasłych tomów.

Nie umniejszając roślinom tropikalnym, pamiętajmy, że w naszych przydomowych rodzimych ogródkach znajdziemy rośliny o niesamowitych właściwościach dobroczynnych, poprawiających funkcjonowanie naszego organizmu. Są to rośliny popularne, najczęściej od lat stosowane w kuchni, nie do końca jednak postrzegane jako produkt prozdrowotny, no ewentualnie jako źródło witamin.

Jedną z takich popularnych roślin jest znany od tysiącleci bób, który choć obecnie nie występuje już w stanie dzikim to ocenia się, że pochodzi on z południowej Azji lub Afryki.

Wzmianki o stosowaniu go w medycynie ludowej dotyczyły zwykle leczenia trudno gojących się ran oraz działania przeciwbiegunkowego.

Jedzenie bobu powinniśmy traktować jako zdrową, bo nie zawierającą tłuszczu bombę odżywczą. Szacuje się bowiem, że zawiera on około 20 procent białka, czyli niezwykle dużo, jeśli chodzi o produkty roślinne.
Znaczy to, że warto włączać go w diety odchudzające. Bardzo odżywczy, a niskokaloryczny – połączenie idealne i nieczęste. Zawiera do tego dużą ilość błonnika oraz witamin. Ich działania nie trzeba oczywiście nikomu wyjaśniać.

O tym jak gotować bób znakomicie wiedzą diabetycy, czyli osoby chorujące na cukrzycę. Korzystają one bowiem z zawartego w nim błonnika, który ma właściwości obniżające stężenie glukozy we krwi, a ponieważ ma niski indeks glikemiczny może być z powodzeniem stosowany w diecie osób chorujących na cukrzycę.

W ostatnich latach pojawia się coraz więcej publikacji potwierdzających przeciwnowotworowe działanie bobu. Mowa jest tutaj głównie o nowotworach jelita grubego. Wspomniana wcześniej duża zawartość witamin i kwasu foliowego oraz właściwości odkwaszające dzięki dużej zawartości wapnia to tylko kolejne walory tego warzywa.

W kilku sytuacjach powinniśmy unikać czy choćby ograniczyć spożywanie bobu. Mowa tutaj o osobach leczących się z powodu dny moczanowej czy mających problemy z przewodem pokarmowym (bób, podobnie jak inne rośliny strączkowe, działa wzdymająco).

Walory smakowe bobu odpowiadają wielu osobom i choć można go jeść również na surowo to jednak najczęściej spotyka się go w formie gotowanej. Najczęściej zjada się go jako rodzaj przekąski, oczywiście pamiętając o umiarze w soleniu, ale doskonale nadaje się również do sałatek, zup czy past. Wydaje się, że wegetarianie opanowali do mistrzostwa sposoby wykorzystania bobu w kuchni. jest dla nich niezwykle cenny, ze względu na wspomnianą wcześniej wysoką zawartość białka, którego nie dostarczają organizmowi wraz z produktami mięsnymi.

Jeśli prześledzimy najnowsze publikacji na temat wykorzystania tej rośliny w medycynie zauważymy, że bób zrobi jeszcze wielką karierę na naszych stołach. Pamiętajmy przy tym, aby kupować go w miarę możliwości od sprawdzonych dostawców, najlepiej w formie świeżej lub mrożonej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here