Sauna do ogrodu - ile to kosztuje

Analizując sensowność zakupu sauny ogrodowej, warto wziąć pod uwagę kwestię cenową. Owszem, będzie ona uzależniona od wielu różnych czynników technologicznych i miejscowych, ale jej ogólne ramy są dosyć dobrze znane. Ile zatem kosztuje dobrej jakości sauna do ogrodu?

Ile kosztuje sauna?

Dokładny koszt sauny jest trudny do ustalenia. Co prawda na rynku są dostępne gotowe modele brył, ale należy je wyposażyć w szereg dodatkowych elementów, których cena jest dość znacznie zróżnicowana. Saunę ogrodową warto wyposażyć w odpowiednią jakość wykończenia. Standardowe drewno jest najtańsze, ale i… najzdrowsze.

Inaczej sprawa wygląda z wykończeniami kamiennymi i gresowymi. Klasyczne płytki kamienne (oczywiście o właściwościach antypoślizgowych), zwiększą koszt bryły nawet o 30 procent. Jest to dużo, biorąc pod uwagę, że – w przypadku podstawowej sauny drewnianej – może się on wahać w okolicach 5000 złotych.

Drzwi i akcesoria

Co ciekawe – cena drzwi do sauny ogrodowej również jest stosunkowo wysoka. Za standardowy model (rzecz jasna drewniany) trzeba zapłacić około 500 złotych. Należy pamiętać, że w tej cenie zakupimy klasyczne drzwi drewniane. Za model o większym rozmiarze lub wykonany z innych materiałów, możemy zapłacić znacznie więcej.

Sauna do ogrodu powinna być rozbudowana o ławki i dodatkowe akcesoria. Do tych ostatnich warto zaliczyć klepsydrę, która pozwoli odmierzyć dokładny czas przebywania w saunie. Same ławki również nie są przedmiotem tanim. Za najprostszy model trzeba będzie zapłacić około 200 złotych. Im większa sauna, tym większy koszt jej wyposażenia.

Piec – serce sauny

Każda sauna ogrodowa musi posiadać piec. W zasadzie do wyboru mamy tu dwa podstawowe modele: elektryczny i na opał drewniany. W jednym i w drugim przypadku należy zapłacić około 1000 – 1200 złotych za sztukę. Na marginesie koszt eksploatacji pieca elektrycznego będzie zdecydowanie wyższy.

Podsumowując, trudno jednoznacznie ustalić koszty zakupu sauny ogrodowej. Standardowe, kompletne modele to wydatek co najmniej 5000 złotych, choć oczywiście trzeba do nich dokupić kilka istotnych dodatków. Sauna do ogrodu, którą projektujemy i budujemy własnoręcznie jest niestety nieco kosztowniejsza, aczkolwiek z pewnością będzie o wiele lepiej dopasowana do potrzeb użytkownika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here