Sposoby diagnozy krótkowzroczności

Krótkowzroczność jest jedną z najczęściej występujących wad wzroku na świecie. Jej przyczynami mogą być genetyczne uwarunkowania (często krótkowidzami są osoby, w których rodzinie tak wada już się pojawiała), ale w ostatnich latach lekarze alarmują, że równie duży wpływ na ich powstawanie mają czynniki środowiskowe. Czytanie w źle oświetlonych pomieszczeniach, spędzanie coraz większej ilości czasu przed monitorami czy przy pracy z małymi elementami, wymagającej precyzji, są wśród wymienianych przyczyn występowania krótkowzroczności. Ja diagnozuje się tę wadę wzroku i w jaki sposób można ją skorygować?

Diagnozowanie krótkowzroczności

Krótkowzroczność powoduje problemy z postrzeganiem przedmiotów znajdujących się dalej przez osoby z tą wadą wzroku. Są one w stanie natomiast wyraźnie widzieć obiekty znajdujące się blisko. Aby poprawić ostrość przedmiotów oddalonych od siebie, krótkowidz mruży oczy, co powoduje, że obraz na siatkówce staje się mniej rozmyty. Stąd właśnie wzięła się inna nazwa krótkowzroczności – miopia – co po grecku oznacza „mrużyć”. Zaburzenia krótkowzroczności często powodują również bóle głowy, zwłaszcza u dzieci, a także uczucie zmęczenia czy napięcia gałek ocznych.

Jeżeli masz problemy z postrzeganiem wyraźnie przedmiotów znajdujących się w lekkim oddaleniu, warto umówić się na wizytę do okulisty, który zbada nasze oczy i potwierdzi występowanie tej wady wzroku. Wykonywane badania to skiaskopia lub refraktometria, w wyniku których lekarz dobiera odpowiednie soczewki rozpraszające lub wklęsło-wypukłe pozwalające na odzyskanie komfortu codziennego funkcjonowania. Dowiedz się więcej na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/krotkowzrocznosc

Korygowanie krótkowzroczności

Po ustaleniu wielkości wady krótkowzroczności, niezbędne jest zastosowanie akcesoriów pozwalających na jej korygowanie, jak okulary optyczne lub soczewki kontaktowe, np. marki Acuvue. Soczewki kontaktowe Acuvue wykonane są z delikatnych hydrożelowych materiałów, które mają wysoką przepuszczalność, dzięki czemu użytkownik nie odczuwa zmęczenia nawet po całym dniu ich stosowania w trakcie pracy przed monitorami komputerowymi czy w pomieszczeniach klimatyzowanych. Wygodne w użyciu soczewki mogą być noszone na co dzień lub wymiennie z okularami optycznymi. Szczególnie polecane są dla osób aktywnie uprawiających sport.

Osoby dorosłe coraz częściej decydują się również na poddanie operacji laserowej, w trakcie których modelowana jest rogówka, co zmniejsza jej moc łamiącą. Operacje mogą być wykonywane u osób, które nie cierpią m.in. na jaskrę, zespół suchego oka lub zwyrodnienie plamki żółtej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here