chodniki dywanowe

Urządzenie przedpokoju, hallu czy korytarza to jedno z największych wyzwań w trakcie wykańczania domu czy mieszkania. Te pomieszczenia mają trudny układ, a także stanowią ciągi komunikacyjne – to tędy najczęściej przechodzimy, tutaj wchodzimy prosto z zewnątrz. Chodniki dywanowe są świetnym pomysłem na stylowe wykończenie korytarza, a także zabezpieczenie jego podłogi.

Charakterystyka chodników dywanowych

Wśród wszystkich modeli dywanów, te chodniki wyróżniają się kilkoma cechami. Po pierwsze: najczęściej występują w wersji na metry. To znaczy, że są dość wąskie i długie. Można je dopasować idealnie do wymiarów korytarza i kupić dokładnie tyle, ile jest potrzebne. Sklepy oferują zazwyczaj w cenie produktu obszycie wszystkich przyciętych krawędzi. Po drugie: chodniki dywanowe zazwyczaj mają krótkie i szorstkie włosie. Tylko tego typu dywany mają szansę przetrwać w przedpokoju, do którego wchodzi się bezpośrednio z zewnątrz. Pozwalają też na łatwe sprzątanie oraz nie są przeszkodą przy otwieraniu drzwi. Istnieją także wyjątki, w postaci chodników typu shaggy. Trzecia cecha wynika bezpośrednio z dwóch poprzednich – chodniki dywanowe są tanie. Daje to możliwość zabezpieczenia podłogi w korytarzu bez konieczności wydawania dużych pieniędzy. Ważną funkcją wszystkich dywanów jest także ochrona przed chłodem podłogi. Nie inaczej jest w przypadku chodników – są świetnym sposobem na zabezpieczenie bosych stóp w drodze do kuchni czy łazienki.

Jakie wzór wybrać?

Dzięki temu, że chodniki dywanowe są sprzedawane na metry i nie mają zazwyczaj puszystego runa, dają nieograniczone możliwości co do wyboru wzorów i kolorów. Do niedawna dywany w przedpokoju kojarzyły się tylko z paskami lub jednolitą barwą. Obecnie różnorodność jest tak duża, że wygląd chodnika można dopasować idealnie do wystroju pomieszczenia, w którym będzie się znajdował. Jak to zrobić?

Na początek warto określić, w jakim stylu jest korytarz. Jeśli wygląda bardzo tradycyjnie, lepiej będzie trzymać się standardowych chodników o gładkiej strukturze, w pasy, wzory kwiatowe czy proste geometryczne. W nowoczesnych wnętrzach można sobie pozwolić na większe szaleństwo. Chodnik dywanowy może pasować kolorystycznie do ścian lub przeciwnie – stanowić akcent odmiennej barwy i ożywiać całość kompozycji. Przy samych drzwiach wejściowych lepiej wybrać coś ciemniejszego. W słabo oświetlonych korytarzach dobrze wyglądają nieco jaśniejsze chodniki. Wyraźne, duże wzory będą powiększać optycznie przestrzeń. Dużą popularnością cieszą się chodniki dywanowe z marokańską kończyną, a także te z efektem postarzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here