Zakazy w imię miłości

Kiedyś twierdzono i wierzono w to, że kobieta, która została matką i karmi dziecko piersią musi zrezygnować z różnych produktów spożywczych, żeby nie zaszkodzić dziecku i samej lepiej się czuć. Dzisiejsze badania dowodzą, że nie istnieje coś takiego, jak dieta matki karmiącej. Karmiąc piersią możesz jeść prawie wszystko. Oczywiście są drobne wyjątki, ale unikanie ich nie sprawi kobiecie właściwie żadnego trudu, gdyż dieta bez nich nie ucierpi na swojej właściwości. Przyjrzyjmy się bliżej temu, czego nie można jeść karmiąc piersią lub co należy ograniczyć. Po pierwsze karmiąc piersią nie musisz codziennie gotować chudego mięska, gotować na parze warzywek czy co gorsza się głodzić. Wystarczy, ze na Twoim talerzu codziennie znajdą się warzywa, owoce, nabiał, mięso, produkty zbożowe, ryby, a także jaja. Jeśli Twoja dieta będzie urozmaicona, nie masz powodów do niepokoju. Twoje mleko będzie zdrowe i odżywcze dla malca. Jednak, niektórych produktów należy unikać.
1. Alkohol, który niestety wnika w głąb krwi. Jest bardzo niebezpieczny dla Twojego dziecka, gdyż potrafi wywołać u niego objawy głodu alkoholowego, wymioty, zawroty głowy oraz senność. Nie wierzcie także w opinie, że piwo zwiększa laktację.
2. Kofeina. W trakcie karmienia piersią warto jej nie spożywać. Musisz zrezygnować z kawy, herbaty, a także napojów energetycznych. Kofeina wypłukuje w dużym stopniu wiele witamin z naszego organizmu niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Jeżeli nie możesz obyć się bez kawy, jedna dziennie, słaba z dodatkiem mleka musi Ci wystarczyć.
3. Tłuszcze utwardzone, np. olej palmowy, występujące głównie w margarynach polecanych do pieczenia, a także w ciastkach, drożdżówkach, chipsach, paluszkach i fast foodach. Zwiększają ryzyko miażdżycy powodując tycie, natomiast ich nadmiar, ma negatywny wpływ na mózg dziecka.
4. Słodycze. Nie jest powiedziane, że nie możesz od czasu do czasu zjeść kawałka czekolady czy też ciastka. Jednak, gdy sięgasz po nie zbyt często powodują, ze nie masz apetytu i zjadasz wtedy mniej wartościowych rzeczy, a dziecko nie otrzymuje potrzebnej dawki witamin i minerałów.
5. Konserwanty. Musisz ograniczyć tzw. żywność przetworzoną, typu: pasztety, parówki, wędliny, a także napoje i wiele, wiele innych produktów z grupy przetworzonych. Pogarszają wchłanianie się wapnia i żelaza, mogąc wywołać u dziecka alergię.
6. Produkty wzdymające. Warzywa typu groch, fasola, kalafior czy kapusta mogą powodować u dziecka wzdęcia. Najlepiej ograniczaj ich spożywanie w pierwszych trzech miesiącach, gdyż układ pokarmowy malca jest niedojrzały i cały czas się rozwija. W późniejszych miesiącach możesz powoli zacząć je wprowadzać do diety, by uczyć układ pokarmowy ich trawienia.
7. Słodziki. Zawarte są głównie w produktach light. Warto nich unikać, ponieważ czas karmienia piersią, nie jest czasem na stosowanie diet odchudzających.
Jeśli będziesz w swojej diecie wykorzystywać powyższe wskazówki, łatwiej Ci będzie utworzyć jadłospis na cały dzień, Ty będziesz się dobrze czuła, a Twoje dziecko będzie zdrowo się rozwijać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here