Życzenia urodzinowe

Składanie życzeń może się wydawać najprostszą czynnością na świecie – w końcu każdy robi to setki razy w ciągu roku, przy każdej okazji: urodziny, imieniny, święta, sylwester… Dla wielu osób jest to jednak najbardziej krępujący moment na świecie: myślimy godzinami nad tym, co powiedzieć, a na końcu i tak kompromitujemy się, rzucając zdawkowe ,,wszystkiego najlepszego” lub, co gorsza, ,,wzajemnie” w odpowiedzi na potok słów rozmówcy.
Niewątpliwie jedną z najbardziej intymnych okazji do złożenia życzeń jest dzień czyichś urodzin. Czego życzyć na urodziny? Przede wszystkim, warto sobie uświadomić, że uniwersalna odpowiedź na to pytanie po prostu nie istnieje. Osoby, które składają idealne życzenia urodzinowe, najczęściej są bardzo dobrymi słuchaczami. Jeśli świętująca osoba jest nam bliska, warto się zastanowić i wrócić myślami do momentu, w którym opowiadała ostatnio o swoich marzeniach lub narzekała na brak czegoś, bez czego nie potrafi poczuć się szczęśliwa. W tym drugim przypadku warto jednak uważać, żeby nie poruszyć przypadkiem bardzo drażliwego tematu – na przykład, osoba starająca się od lat o dziecko, która nie może zajść w ciążę, prawdopodobnie nie chce sobie co chwilę o tym przypominać, zwłaszcza w dniu swojego święta.
Czasami problem może polegać nie na wymyśleniu życzeń, a na samym ich wygłoszeniu. Jeśli jesteśmy bardzo nieśmiali i mimo że doskonale wiemy, czego życzyć na urodziny, i tak ostatecznie wykrztusimy tylko sztampowe formułki, warto rozważyć własnoręczne stworzenie pięknej kartki i napisanie w niej wszystkich życzeń (a może nawet jakiegoś wiersza?), a następnie wręczenie jej jubilatowi z prośbą o odczytanie.
Jeśli zostaliśmy zaproszeni na imprezę urodzinową do kogoś, kogo słabo znamy, na przykład jako osoba towarzysząca, dobrą drogą jest zachowanie naturalności. Możemy wypytać o jej marzenia wszystkich znajomych tej osoby i prześledzić jej profile w mediach społecznościowych, ale prawdopodobnie wzbudzimy tym raczej podejrzliwość i nieufność niż wielką sympatię. Najlepiej szczerze się uśmiechnąć i przypomnieć, że słabo się znacie, ale mimo to mamy nadzieję, że tę osobę spotkają w przyszłości same miłe rzeczy. Można też nawiązać do wydarzeń, którymi ta osoba dzieli się ze wszystkimi – na przykład, jeśli wiemy, że niedługo kończy studia, możemy życzyć jej powodzenia na obronie pracy magisterskiej.
Bardzo kreatywne pomysły na życzenia (na przykład napisanie wielkimi literami ,,wszystkiego najlepszego” na bloku, który solenizant widzi z okna) warto zostawić wyłącznie dla osób bardzo bliskich, o których wiemy, że taki gest wpasuje się w ich poczucie humoru i na pewno go docenią.
Życzenia urodzinowe zawsze warto składać osobiście, jeśli tylko mamy taką możliwość. Jeśli nie – najlepiej zadzwonić. Życzenia składane SMS-em lub w mediach społecznościowych zazwyczaj wyglądają, jakby były masowo rozsyłane do wszystkich znajomych, więc jeśli zdecydujemy się na tę właśnie formę, tym bardziej warto zadbać, żeby życzenia były spersonalizowane i dostosowane do konkretnego człowieka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here