Alkohol w kosmetykach

Alkohol w kosmetykach zwykle jest kojarzony z czymś złym. Jest mu zarzucane działanie wysuszające oraz drażniące skórę. Prawda jest taka, że alkohole, mają całe spektrum właściwości. Nie zawsze złych. Jak to w końcu jest?

Czy alkohol w kosmetykach szkodzi skórze?

Alkohole są dość obszerną grupą związków organicznych, które różnią się pomiędzy sobą właściwościami. Jeżeli unikamy wszystkich produktów, posiadających w składzie alkohol to znaczy, że jesteśmy niedoinformowani. Alkohol w kosmetyku zazwyczaj pełni ważną funkcję. Żeby świadomie wybierać, należy rozróżniać dobre alkohole, od tych złych.

Alkohole etylowe

Ta grupa alkoholi faktycznie posiada właściwości drażniące oraz wysuszające skórę, jednak ma również inne dobroczynne cechy. W składzie produktów powinniśmy ich szukać pod nazwą: Alcohol, Ethanol, Alcohol Denat., Isopropyl Alcohol. Zwykle ten rodzaj alkoholi występuje w kosmetykach, które są używane przez osoby borykające się z trądzikiem, głównie ze względu na to, ze posiadają one właściwości przeciwbakteryjne.

Kolejnym ważnym zastosowaniem alkoholi etylowych w kosmetykach, jest to że wspomagają przenikanie innych substancji, które również są zawarte w kosmetyku. Na przykład witamina C, kompozycje zapachowe oraz olejki eteryczne. Cechą alkoholi z tej grupy jest szybkość odparowywania, przez co stosowane w dużej ilości, przyczyniają się do wysuszenia skóry. Odradza się ich stosowanie osobom, które posiadają skórę suchą oraz wrażliwą.

Przeczytaj też: http://tekstyle.pl/ktorych-kosmetykow-nie-nalezy-ze-soba-laczyc/

Alkohole tłuszczowe

Kolejna grupa alkoholi, to alkohole tłuszczowe. Szukać ich w składzie kosmetyku, należy pod nazwą: Cetyl Alcohol, Cetearyl Alcohol, Stearyl Alcohol. Są dodawane do kosmetyków, ponieważ mają wpływ na ich konsystencję. Pełną rolę zagęstnika oraz stabilizatora. Są odpowiedzialne również za powstawanie okluzyjnej warstwy na skórze, dzięki temu zapobiegają odparowywaniu wody z naskórka. Przez ich obecność w kosmetykach, skóra jest miękka w dotyku.

Alkohole aromatyczne i gliceryna

Gliceryna również należy do grupy alkoholi. Pewnie mało kto o tym wiedział. Ma silne właściwości penetrujące w głąb skóry, a oprócz tego również ułatwia przenikanie pozostałych składników kosmetyku. Ponad to ma zdolności wiążące wodę.

Alkohole aromatyczne, to grupa alkoholi do której należą: Benzyl Alcohol oraz Cinnamyl Alcohol. Służą jako konserwant kosmetyku, w nadmiernej ilości mogą powodować uczulenie.

Źródło: https://www.mamapasjioddana.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here