Czego unikać w ciąży?

Chyba każdy z nas, będąc dzieckiem, bawił się w dorosłych ludzi, prawda? Bycie dorosłym każdemu dziecku wydaje się wielką frajdą. W końcu dorosłemu wolno wszystko, a dziecku nie wolno nic, a ponadto musi podporządkować się woli dorosłych. Przynajmniej mniej więcej tak wygląda to z perspektywy tych najmniejszych. Jako dzieci nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile swojego cennego czasu poświęcają nam nasi rodzice, ile musieli się wyrzec, aby nam było jak najlepiej. Często nie potrafimy tego docenić nawet jako dorośli. Wielu z nas zapewne uważa, że kiedy było się dzieckiem, rodzice mogli poświęcać mu nieco więcej uwagi, częściej się z nim bawić, wysłuchać kiedy miało się coś do opowiedzenia.
To zawsze matkę uważa się za osobę, która robi dla dziecka więcej, za osobę która z tym dzieckiem wiąże silniejszą więź. Skąd się wzięło takie myślenie? Chyba stąd, że to matka przez dziewięć miesięcy musi nosić w swoim brzuchu dziecko, potem je urodzić i karmić piersią. Mama jest pierwszą osobą, z którą dziecko się wiąże. W końcu było w niej przez dziewięć miesięcy, prawda? Być może to nieco krzywdzące dla ojców, że to właśnie matce przypisuje się tę pierwszą silną więź z dzieckiem, ale chyba żaden pan temu nie zaprzeczy? Ojcowie też budują silne więzi ze swymi dziećmi, często okazuje się nawet, że mają lepsze podejście do dzieci, że lepiej je rozumieją, świetnie się z nimi bawią, a dzieci oczywiście uwielbiają swoich ojców.
Jeżeli zastanawiasz się, dlaczego podczas ciąży rodzi się silna wieź matki z dzieckiem, weź pod uwagę wszystkie możliwe aspekty. Pomijając już pierwszy kontakt z rodzicem po narodzinach, karmienie piersią, warto wziąć pod uwagę też to, że to z reguły matka zostaje w domu, by opiekować się dzieckiem i je wychowywać, a ojcowie dbają o to, by utrzymać swoją rodzinę. Ale warto też pomyśleć o tym, co się dzieje z relacjami matka-dziecko podczas ciąży. Na przykład o tym, czego nie wolno robić w ciąży, żeby nie zaszkodzić dziecku. Te dziewięć miesięcy trwania ciąży to dla matki okres prawdziwych wyrzeczeń, rezygnacji z nałogów, z niezdrowego odżywiania się (co akurat nie tylko dziecku wyjdzie na dobre, ale także matce). Niektóre przyszłe mamy muszą ograniczyć wyjścia, jeżeli wcześniej lubiły co chwilę wychodzić na dyskoteki. Jeżeli ciąża jest zagrożona, wiąże się to z dodatkowymi wyrzeczeniami, bo taka osoba musi szczególnie o siebie dbać, uważać na to, by nie oddawać się dużemu wysiłkowi fizycznemu.
Jeżeli planujesz dziecko i jesteś kobietą, to przygotuj się na dziewięć miesięcy pełnych niesamowitych wrażeń. Jedne kobiety znoszą to lekko, drugie trochę ciężej. Do którejkolwiek grupy się będziesz zaliczać, pamiętaj o tym, że dać komuś życie to niesamowite uczucie, warte tego wszystkiego, przez co trzeba przejść w ciągu tych dziewięciu miesięcy trwania ciąży, a także później, kiedy dziecko rośnie, kiedy rosną mu ząbki, kiedy pójdzie do szkoły, kiedy zacznie dorastać. Któregoś dnia twoje dziecko będzie miało własne dziecko, a mieć wnuka to też marzenie wielu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here