Otwarcie franczyzy w małym mieście wymaga przejścia kilku kroków. Wszyscy kandydaci na franczyzobiorców są bowiem weryfikowani w kilkuetapowym procesie. Może się on różnić w zależności od sieci. Dobra franczyza ma poszczególne punkty tego procesu ustandaryzowane, bez względu na to, czy rekrutacja odbywa się do sklepu w dużym, czy w małym mieście.
Bez względu na to, jaki sklep planuje się otworzyć w małym mieście, nie trzeba się martwić o skomplikowane procedury. Jeśli franczyzodawca zauważy, że kandydat do prowadzenia takiego sklepu cechuje się przedsiębiorczością i nie jest zadłużony, przejdzie kolejne kroki z łatwością.
Franczyza w małym mieście – aplikowanie i rekrutacja
Dobra franczyza w małym mieście może być otwarta po wypełnieniu kilku zadań. Chcąc przystąpić do franczyzy w małym mieście, trzeba złożyć franczyzodawcy aplikację z CV. Większość sieci pozwala wykonać ten krok przez złożenie formularza online. Jeśli aplikacja o franczyzę w małym mieście zostanie pozytywnie rozpatrzona, zwykle w ciągu kilku dni roboczych, dochodzi do kontaktu z rekruterem. Podczas rozmowy poruszane są najważniejsze kwestie związane ze współpracą z franczyzą w małym mieście. Następuje też określenie preferencji dotyczących lokalizacji sklepu. Franczyzodawca pomoże ją wybrać, bez względu na wielkość miejscowości (także w małym mieście). Ostatnim krokiem rekrutacji jest sprawdzenie kandydata na franczyzobiorcę w Biurze Informacji Gospodarczej i Krajowym Rejestrze Długów. Dobre wrażenie na rekrutacji i brak negatywnych wpisów w historii zadłużeń kwalifikują do przejścia do kolejnego etapu.
Szkolenie dla przyszłego franczyzobiorcy
Po zakończeniu rekrutacji rozpoczyna się szkolenie franczyzobiorcy. Jaki sklep warto otworzyć w małym mieście, biorąc pod uwagę taki instruktaż? Doskonałe opinie zbiera franczyza Żabka. Szkolenie obejmuje tutaj kilkunastodniową praktykę w wybranym sklepie sieci, w bliskiej lokalizacji. Dzięki temu możliwe jest poznanie sklepu ze wszystkich stron, a więc nie tylko od strony sprzedażowej, lecz również dostaw towarów i bieżących działań związanych z zarządzaniem towarami i pracownikami. To dlatego franczyza Żabka stanowi pierwszy wybór wśród osób, które zastanawiają się nad tym, jaki sklep warto otworzyć w małym mieście.
Nawiązanie współpracy i przygotowanie sklepu do otwarcia
Bez względu na to, jaki sklep planuje się otworzyć w małym mieście, na końcu przygotowań należy zarejestrować firmę przez wypełnienie formularza CEIDG (a więc dokonanie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) oraz podpisać z franczyzodawcą umowę o współpracę. Sklep jest wówczas przygotowywany do otwarcia. Franczyzodawca dostarcza towar, który musi zostać rozłożony w odpowiedni sposób na półkach, wysyłane są również wnioski o koncesję, jeśli ma być w tym punkcie prowadzona sprzedaż alkoholu.