Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe? Jakie drzwi wewnętrzne sprawdzą się lepiej w nowoczesnych aranżacjach?

0
591

Drzwi wewnętrzne pełnią w domu czy mieszkaniu dwojaką funkcję. Z jednej strony zapewniają prywatność i służą jako izolator termiczny czy akustyczny. Z drugiej są elementem dekoracyjnym, który powinien być dopasowany do całej aranżacji pomieszczenia. Ze względu na konstrukcje drzwi wewnętrzne można podzielić na przylgowe i bezprzylgowe. W tym artykule sprawdzimy, czym są drzwi bezprzylgowe i przeanalizujemy, jakie drzwi sprawdzą się lepiej w nowoczesnych aranżacjach.

Drzwi przylgowe a bezprzylgowe – podstawowe różnice

Drzwi przylgowe to klasyczna i nadal najczęściej wybierana przez inwestorów opcja. Ich cechą charakterystyczną jest to, że skrzydło drzwiowe wchodzi w szczelinę ościeżnicy i na całej długości przylega do framugi, tworząc tak zwaną przylgę. Drzwi przylgowe wyróżniają się wysoką izolacyjnością akustyczną i termiczną, dzięki czemu zapewniają komfortowe warunki użytkowania pomieszczenia. Zaletą drzwi wewnętrznych przylgowych jest także stosunkowo łatwy montaż.

Co to takiego drzwi bezprzylgowe? To rozwiązanie o nieco innym mechanizmie działania. W tym przypadku skrzydło drzwiowe nie przylega do ościeżnicy, lecz do framugi, tworząc jednolitą, gładką powierzchnię ze ścianą. Drzwi bezprzylgowe zapewniają wysoką estetykę wnętrza, ponieważ rama i zawiasy są ukryte w ścianie. Wadą takiego rozwiązania jest nieco niższa izolacyjność termiczna i akustyczna drzwi. Drzwi bezprzylgowe wymagają także bardzo precyzyjnego montażu. W przypadku takiego modelu nie obędzie się więc raczej bez pomocy profesjonalnej firmy.

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać do nowoczesnych aranżacji?

Jak wybrać drzwi wewnętrzne? Który z tych dwóch modeli sprawdzi się lepiej? Drzwi bezprzylgowe idealnie wpisują się w aranżacje inspirowane nowoczesnymi, minimalistycznymi trendami. Dzięki drzwiom bezprzylgowym pomieszczenie nabiera lekkości i wydaje się większe. Efekt ten jest dodatkowo spotęgowany w przypadku drzwi bezprzylgowych w tym samym kolorze co ściana. Modne drzwi wewnętrzne bezprzylgowe można również wykończyć w różnych wariantach kolorystycznych i wzorniczych, co pozwala na dostosowanie ich do każdego stylu aranżacji wnętrz. Na drzwi bezprzylgowe najczęściej decydują się miłośnicy nowoczesnych surowych trendów aranżacyjnych jak styl loftowy czy industrialny.

Nie oznacza to jednak, że w nowoczesnych wnętrzach nie ma miejsca na drzwi przylgowe. W przypadku drzwi przylgowych warto zwrócić uwagę na to, aby ich kolor i wzór wpisywał się w nowoczesne trendy. Sprawdzają się proste i eleganckie formy, które harmonijnie łączą się z pozostałymi elementami wykończenia. Drzwi przylgowe także mogą być ciekawym elementem dekoracyjnym, np. poprzez zastosowanie szklanych przeszkleń, które dodają lekkości i wprowadzają do pomieszczenia więcej światła. Dodatkowo drzwi przylgowe mogą być wykończone różnymi fakturami, np. drewnianymi lub betonowymi, co dodaje im oryginalnego wyglądu.

Funkcjonalność drzwi wewnętrznych bezprzylgowych i przylgowych

Ważnym czynnikiem przy wyborze drzwi wewnętrznych jest ich funkcjonalność. Drzwi przylgowe zapewniają nieco lepszą izolację akustyczną i termiczną. Jest to szczególnie istotne w przypadku pomieszczeń, w których ważna jest prywatność i cisza, np. w sypialni. Z kolei drzwi bezprzylgowe są lżejsze i łatwiejsze w otwieraniu, co jest korzystne w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu, np. w salonie czy kuchni.

Oprócz wyboru rodzaju drzwi, ważne jest także dobranie odpowiedniego materiału. Drzwi wewnętrzne mogą być wykonane z różnych materiałów, np. drewna, płyty MDF, stali, szkła czy tworzyw sztucznych. Drewniane i drewnopodobne drzwi są bardzo popularne ze względu na swoją trwałość, naturalny wygląd i możliwość malowania lub lakierowania w różnych kolorach. Drzwi ze stali są natomiast bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, co jest korzystne w przypadku pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu. Takie rozwiązanie kojarzone jest jednak raczej z obiektami przemysłowymi czy pomieszczeniami użytkowymi jak na przykład kotłownia.

Podsumowując, wybór rodzaju drzwi wewnętrznych zależy przede wszystkim od preferencji estetycznych, funkcjonalności pomieszczenia oraz indywidualnych potrzeb i wymagań inwestora. W nowoczesnych aranżacjach najlepiej sprawdzą się drzwi bezprzylgowe, które nadają pomieszczeniu lekkości i optycznie je powiększają. Jednak w przypadku pomieszczeń wymagających większej izolacji termicznej i akustycznej, warto rozważyć wybór drzwi przylgowych. Ważne jest również dobranie odpowiedniego materiału, który będzie odpowiadał zarówno naszym wymaganiom estetycznym, jak i funkcjonalnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here