Odkurzacz bezprzewodowy

Utrzymanie czystości w domu wymaga użycia odpowiednich sprzętów, dzięki którym sprzątanie jest dokładne i nie zajmuje zbyt wiele czasu. Jednym z nich jest odkurzacz, nie tylko ten tradycyjny, przewodowy, ale również jego nowocześniejsze alternatywy. Sprawdź, który model sprawi, że polubisz sprzątanie!

  1. Odkurzacz bezprzewodowy czy klasyczny?
  2. Jak wybrać bezprzewodowy odkurzacz ręczny?
  3. Odkurzacze pionowe – funkcje dodatkowe

Dużą popularnością cieszą się odkurzacze pionowe, które dzięki licznym funkcjom zapewniają wygodę użytkowania. Do szybkiego sprzątania używany jest niewielki, ręczny odkurzacz bezprzewodowy, dający możliwość ekspresowego usunięcia niewielkich zabrudzeń, np. sierści psa z tapicerki łóżka.

Odkurzacz bezprzewodowy czy klasyczny?

Chociaż ceny odkurzaczy na rynku stale się zmieniają, a najnowsze propozycje producentów tanieją z dnia na dzień, to wciąż najtańszym rozwiązaniem jest odkurzacz tradycyjny. Praktyczny model można kupić za mniej niż 500 zł, a ilość funkcji zapewnia wygodę użytkowania i dokładność sprzątania. Problem sprawia jednak jego przechowywanie, które wymaga wygospodarowania dużej ilości miejsca w szafie lub domowej spiżarni. Alternatywą jest odkurzacz ręczny, bezprzewodowy, dzięki któremu można zaoszczędzić miejsce i czas poświęcony na sprzątanie. Modele ze stacją dokującą, pełniącą jednocześnie funkcję akumulatora, np. Samsung Jet 90 Multi, można przechowywać w dowolnym miejscu na ścianie, a brak plączącego się pod nogami przewodu sprawia, że nie trzeba przerywać odkurzania, aby przeciąć przewód do innego gniazda zasilania. To bardzo wygodne, oszczędza czas i energię.

Jak wybrać bezprzewodowy odkurzacz ręczny?

Wybierając odkurzacz, najpierw trzeba zdecydować o jego rodzaju. Modele bezprzewodowe dzielą się na odkurzacze jednoczęściowe, wyposażone w klasyczną szczotkę, odkurzacze 2w1, które można wykorzystać zarówno jako tradycyjne urządzenie do sprzątania, jak i niewielki odkurzacz ręczny, oraz odkurzacze 360, czyli modele z silnikiem zlokalizowanym przy rączce. Te ostatnie są bardzo funkcjonalne, ponieważ umożliwiają posprzątanie całego mieszkania, od podłóg, aż po sufit.

Praktyczny odkurzacz to taki, który spełnia wszystkie wymagania użytkowników. Chcąc wybrać najlepszy model, warto więc zwrócić uwagę na:

  • moc ssania, która decyduje o dokładności sprzątania. Dobrze, jeśli jedną z funkcji odkurzacza jest regulacja mocy ssania, dzięki której można posprzątać zarówno długowłosy dywan, jak i delikatną podłogę.
  • zasięg pracy lub czas pracy – każdy odkurzacz bezprzewodowy wyposażony jest w baterię, której pojemność determinuje to, jak długo urządzenie może pracować bez ponownego ładowania oraz jak dużą powierzchnię można odkurzyć w jednym cyklu pracy. Im pojemniejsza bateria, tym większą powierzchnię można odkurzyć; optymalny czas pracy to około 30 minut.
  • poziom hałasu – modele bezworkowe zwykle są głośniejsze od tych workowych, dlatego warto sprawdzić, jaki hałas generują podczas pracy.
  • pojemność worka/pojemnika na śmieci – powinna ona odpowiadać powierzchni mieszkania. W modelach bezworkowych, takich jak Samsung Jet 75 Multi, ważna jest nie tylko pojemność pojemnika, ale również łatwość w jego opróżnianiu.
  • wagę urządzenia – odkurzacz, który będzie trzymany w ręce, nie może być za ciężki. Sprzątanie za pomocą odkurzacza o dużej wadze będzie męczące i niewygodne, nie tylko dla dzieci, ale również dorosłych.
  • filtry – to ważne szczególnie dla alergików. Odkurzacz powinien być wyposażony w system filtrowania powietrza, które oddaje na zewnątrz.

Nie mniejsze znaczenie mają szczotki, jakie zostały dołączone do zestawu razem z odkurzaczem. Pionowe odkurzacze bezworkowe mogą być wykorzystywane zarówno do klasycznego odkurzania podłóg, jak i do prania tapicerki lub sprzątania samochodu; potrzebne są do tego jednak odpowiednie ssawki oraz rura teleskopowa. Podstawą jest ssawka podłogowa i szczotka płaska, służące do codziennego odkurzania podłóg i dywanów. Może je zastąpić szczotka wielofunkcyjna, wyposażona w praktyczny przełącznik. Do sprzątania trudno dostępnych miejsc przydaje się ssawka szczelinowa krótka oraz długa szczotka szczelinowa, za pomocą której można szybko posprzątać przestrzeń między fotelami w samochodzie lub podłogę za meblami. Do odkurzania tapicerki przydaje się dysza szczotkowa, zakończona miękkim włosiem. Dodatkowe ssawki, np. ssawka dywanowa lub szczotka samochodowa, przeznaczone do sprzątania konkretnych miejsc, zwiększają dokładność odkurzania.

Odkurzacze pionowe – funkcje dodatkowe

Dobry, bezprzewodowy odkurzacz pionowy może służyć nie tylko do odkurzania, ale również prania dywanów czy tapicerki. Do tego celu powinien on być wyposażony w dodatkową funkcję prania oraz szczotkę, która służy do prania – mała ssawka piorąca umożliwia usunięcie zabrudzeń z dowolnego miejsca. Powodzeniem cieszą się także modele z oświetleniem LED lub wyświetlaczem, na którym można szybko sprawdzić, w jakim trybie pracuje odkurzacz, jaka jest aktualna pojemność baterii i jak długo można kontynuować sprzątanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here