Poznaj dziwne fobie

Strach towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. W dawnych czasach był czymś, co chroniło nas przed podejmowaniem ryzykownych działań mogących prowadzić nawet do śmierci. Jednak strach nie jest tym samym co fobia. Nieuzasadniony, paraliżujący strach jest określany właśnie mianem fobii. Często osoby z naszego otoczenia nie są w stanie zrozumieć dziwnych zachowań tych, którzy dotknięci są fobią. Potrafią zadawać pytania w stylu „Ale czego się boisz?”. Niektóre fobie są naprawdę dziwne, ale z pewnością prawdziwe. Poznaj niektóre z nich.

Nomofobia
Niezwykłą fobią, charakteryzującą czasy współczesne jest nomofobia. Charakteryzuje się ona uczuciem niepokoju, wynikającym z braku zasięgu telefonu, jego rozładowania i niemożności doładowania baterii, braku pieniędzy na koncie lub zapominania gdzie się go położyło. Uważa się, że ponad 50 procent użytkowników telefonów komórkowych jest dotkniętych przez nomofobię.

Ankraofobia
Fobia to objawia się strachem przed wiatrem. Ludzie cierpiący na ankraofobię mają tendencję do bycia niespokojnymi na dworze i przy otwartych oknach. Niepokój może również ujawniać się podczas używania suszarki do rąk lub przebywania w pomieszczeniach wyposażonych w górne otwory wentylacyjne. Uważa się, że strach jest wywoływany przez doświadczenie osadzone w podświadomości osoby.

Spectrofobia
Jest to lęk przed lustrami oraz własnym odbiciem. Fobia ma zazwyczaj związek z traumatycznym wydarzeniem z udziałem luster, być może lęku przed zjawami lub duchów będących w lustrze lub niskiej samooceny w związku z fizycznym wyglądem.

Ablutofobia
Ciągły lęk przed czyszczeniem, praniem lub kąpielą jest określany mianem ablutofobii. Występuje częściej u dzieci i kobiet niż u mężczyzn. Jest to bardzo rzadka fobia.

Cherofobia
Strach przed tańcem. Przejawia się także w lęku przed jakąkolwiek sytuacją, wydarzeniem lub osobą związaną z tańcem. Fobia zwykle kojarzona jest z fobiami społecznymi – szczególnie ze strachem przed tłumem.

Allodoksafobia
Niezwykle rzadka fobia, charakteryzuje się lękiem przed opiniami. Uważa się, że fobia wiąże się z wcześniejszymi spotkaniami, w których osoba, której to dotyczy, nie była w stanie odpowiednio wyrazić swojej opinii lub została odrzucona. Widać to w sytuacjach społecznych, gdy osoba dotknięta chorobą odmawia zaangażowania się w dyskusje i może również okazywać lęk przed konfrontacją.

Optofobia
Jedna z najdziwniejszych fobii. Osoby dotknięte tą przypadłością boją się otwierać oczy.

Didaskaleinofobia
Kiedy opuszczamy jeden dzień w szkole z powodu zabawy lub chęci miłego spędzenia dnia są to po prostu wagary. Didaskaleinofobia jest czymś innym – uzasadniony lęk przed pójściem do szkoły. Powszechnie znana jako „szkolna fobia”, strach jest bardziej rozpowszechniony u młodszych uczniów (w wieku od 7 do 11 lat) i uważa się, że wynika on z niepokoju wywołanego oddzieleniem od rodziców. Może być również wynikiem zastraszania.

To tylko kilka przykładów dziwnych fobii. Jest ich znacznie więcej i na pewno nie należy żadnej z nich lekceważyć. Oprócz tego, że każda z fobii znacznie utrudnia życie, ignorowanie jej i brak chęci szukania pomocy może prowadzić do poważniejszych zaburzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here