W tradycyjnych domach, w których zastosowano klasyczne rozwiązania, przez okna z wnętrz pomieszczeń może uciekać nawet 30% ciepła, czyli całkiem dużo. Warto mieć świadomość tego, że przez taki stan rzeczy dość znacząco wzrastają koszty związane z ogrzewaniem. Jak zatem tego uniknąć? Dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w wysokiej klasy okna pasywne.
Okna pasywne a współczynnik przenikania ciepła
Wysokiej klasy okna pasywne wbrew pozorom są w stanie dać bardzo duże oszczędności wynikające z kosztów ogólnej eksploatacji budynku mieszkalnego. Tego rodzaju okna charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi, znacznie przewyższającymi te charakterystyczne dla tradycyjnych rozwiązań. W domach pasywnych im okna mają niższy współczynniki przenikania ciepła tym lepiej.
Jak pokazano w licznych eksperymentach, stosowanie okien pasywnych w wielu przypadkach pozwoliło na ograniczenie strat cieplnych nawet do 45%. Dlatego też decydując się na budownictwo pasywne, przy zakupie okien koniecznie należy zwrócić uwagę na współczynnik Uw (określający ilość strat ciepła umykającego z wnętrza przez okna). Im jest on niższy, tym okno jest lepszej jakości i skuteczniej będzie chroniło pomieszczenia przed nadmierną stratą ciepła.
Dobre okna pasywne czyli jakie?
Nie da się ukryć, że aby możliwe było osiągnięcie oszczędności w eksploatacji budynku, zastosowane w nim okna muszą charakteryzować się odpowiednią konstrukcją. Tylko staranny dobór materiałów i przemyślana produkcja w każdym detalu są w stanie zapewnić oknom bardzo dobre parametry izolacyjne. To z kolei będzie prowadziło do stanu, w którym strata ciepła przez okna będzie stała na minimalnym poziomie.
Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że za okno energooszczędne uznaje się tylko te, w przypadku którego współczynnik Uw przyjmuje wartość poniżej 1 W/m2K. Mając na względzie to przekonanie można śmiało powiedzieć, że pojawienie się na rynku okien pasywnych stanowi pewnego rodzaju rewolucję. Dzieje się tak dlatego, że aby okno mogło być określane mianem pasywnego musi spełnić szereg niezwykle krytycznych i stojących na bardzo wysokim poziomie wymagań. Przede wszystkim jednak w takim przypadku współczynnik przenikania ciepła nie może być wyższy niż 0,8 W/m2.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm.