Sprężyny gazowe możemy spotkać w przeróżnych zastosowaniach. Przede wszystkim pracują one jako amortyzatory w zawieszeniu samochodowym, jednak mogą być wykorzystywane również w siłownikach do mebli i innych tego typu zastosowaniach. W dzisiejszym poradniku przedstawiamy czym są sprężyny gazowe, jak są zbudowane oraz jakie są najczęstsze miejsca ich występowania. Z pewność poniższy artykuł przybliży ten temat w prostych słowach, jednocześnie traktując o wszelkich zawiłościach związanych z tytułowym rozwiązaniem.
Budowa sprężyn
Zacznijmy od tego, w jaki sposób są zbudowane oraz jak działają typowe sprężyny gazowe. Okazuje się, że jest to rozwiązanie wyjątkowo proste. Sprężyna taka działa bardzo podobnie do zwyczajnej, klasycznej sprężyny mechanicznej. Jednak zamiast zwoju stalowego drutu, w środku znajduje się specjalny pojemnik z gazem. Może on zmieniać swoje rozmiary poprzez ruch tłoczyska w górę i w dół. Właśnie w ten sposób uzyskuje się charakterystyczny efekt amortyzacji, stąd powszechne wykorzystanie sprężyn gazowych na przykład w motoryzacji. Okazuje się jednak, że sprężyna może działać w dwojaki sposób. Znakomita większość po zdjęciu obciążenia rozpręża się całkowicie, jednak istnieje również wersja działająca dokładnie odwrotnie. Tłoczysko chowa się do wewnątrz, w momencie gdy obciążenie nie jest do niego przyłożone. Stąd też dwie różne nazwy sprężyn, które znajdziemy w handlu: rozprężne i sprężające. Zanim zastosujemy którąś z nich, trzeba dokonać odpowiedniego wyboru.
Zastosowanie sprężyn
Jak już wspominaliśmy wcześniej, sprężyny gazowe używa się w dużej mierze w motoryzacji. Co prawda spora ilość amortyzatorów jest olejowa, znajdziemy jednak również całą masę takich, które pracują dzięki specjalnemu gazowi. Jednak nie tylko w układach zawieszenia możemy znaleźć gazowe odpowiedniki sprężyn. Pracują one także jako siłowniki klapy bagażnika czy maski w droższych modelach aut. To jednak wciąż nie wszystko, ponieważ można ich używać również w zwyczajnych domowych meblach. Wersja sprężająca jest chętnie stosowana przez producentów jako sposób na podparcie i ułatwienie manipulowania ciężkimi drzwiami domowego barku. Można też zastosować je we wszystkich szafkach, gdzie pokrywa otwiera się do góry. Sprężynami gazowymi posługujemy się też bardzo szeroko w przemyśle. Pełnią one tam różne role – od podpórek klap rewizyjnych przeróżnych maszyn, aż do pracy jako ich elementy wykonawcze. Jak widać gazowe sprężyny otaczają nas bardzo szeroko i trudno dziś wyobrazić sobie życie bez ich zastosowania.