karma

Wielu posiadaczy psów zastanawia się, jaka karma będzie najlepsza dla ich pupila. Zarówno początkujący opiekunowie jak i wieloletni miłośnicy psów muszą pilnować stale zmieniających się trendów dietetycznych. Zdarza się, że najczęściej kupowana przez właściciela karma dla psa zostaje wycofana z rynku, chociażby z uwagi na zawarty w nim jeden szkodliwy dla zdrowia zwierzęcia składnik, który uniemożliwia dalszą produkcję i sprzedaż.

Jak zadbać o dietę psa?

Wbrew pozorom zakup odpowiedniej karmy dla psa nie jest łatwy, zwłaszcza że wybór na sklepowych półkach jest ogromny. Niezależnie od produktu, który kupimy, musimy pamiętać jak bardzo istotna jest odpowiednia dieta czworonoga.

Trudno jest rozpoznać źle dobraną dietę, gdyż jej potencjalne skutki nie są widoczne od razu. Czasami mija kilka lat zanim właściciel psa zorientuje się, że karma jego podopiecznego wpływa negatywnie na jego zdrowie. Wybierając produkt należy wziąć pod uwagę preferencje i możliwości psa. Warto zadbać również o to aby żywność przeznaczona dla pupila była jak najmniej przetworzona. Odpowiednia karma dla psa to taka, która wyróżnia się dobrym składem, brakiem konserwantów i dużą zawartością mięsa.

Sucha czy mokra – jaką karmę wybrać?

Mokra karma dla psa charakteryzuje się Ma ona wilgotną konsystencję, dlatego jest przyjemna do jedzenia. Zazwyczaj pokarm ten jest mniej przetworzony, a więc odpowiedni dla psa.

Sucha karma natomiast jest tańszym rozwiązaniem, ale może powodować u czworonoga wzmożone pragnienie. Mimo to również może okazać się odpowiednią psią karmą pod warunkiem, że jej skład będzie dobry. Mając na przykład do wyboru mokrą karmę o gorszym składzie i suchą zawierającą lepsze składniki, lepiej wybrać tę drugą.

Co powinien zawierać skład karmy dla psa?

Najpierw należy zwrócić uwagę na najważniejszy skład karmy jakim jest mięso. Warto wybierać produkty, które zawierają go w dużej ilości. Najlepsze będą te, na których opakowaniach jest minimum 50% mięsa. Jeśli natomiast producent nie umieścił na opakowaniu informacji na temat zawartości mięsa, dla dobra zwierzęcia lepiej wybrać inny pokarm.

Aby podnieść kaloryczność posiłku do karmy dodawane są wypełniacze w postaci zbóż. Najzdrowszą opcją będą karmy o jak najniższej ich zawartości, gdyż produkty takie jak kukurydza, ryż czy pszenica są psu zbędne. Dobre wypełniacze to natomiast owoce i warzywa, czyli np. ziemniaki, marchew, dynia, jabłka, jagody, gruszki czy kiwi.

Inne dodatki, jakie może zawierać karma dla psa to tauryna, glukozamina czy chondroityna. Wpływają one korzystnie na serce i stawy czworonoga.

Podsumowanie

Każdy kto kupuje karmę dla psa powinien najpierw zwrócić uwagę na skład pokarmu. Najlepsza psia karma to taka, która jest jak najmniej przetworzona, zawiera dużą ilość mięsa oraz witamin i nie posiada szkodliwych konserwantów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here