włosy

Lato i zima to pory roku, w których jesteśmy najbardziej narażeni na działanie różnych warunków atmosferycznych. Niemal każdy z nas posiada odmienne potrzeby co do włosów i skóry głowy. Zarówno zimą, jak i latem pielęgnacja wymaga od nas nieco więcej. Podczas tych pór roku jesteśmy narażeni na działanie nie tylko wysokich czy niskich temperatur, ale również szeregu innych czynników środowiskowych, które negatywnie wpływają na kondycję naszych włosów. Jak postępować z włosami latem, a jak zimą? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/pielegnacja-wlosow-latem-i-zima/ 

Pielęgnacja włosów latem 

Letnia pielęgnacja powinna skupić się przede wszystkim na ochronie włosów przed działaniem wysokich temperatur oraz promieniowania słonecznego, które znacząco mogą je przesuszać. Włosy posiadają naturalny składnik ochrony przed promieniowaniem UV, którym jest melanina, czyli fizjologiczny barwnik włosa. Im jest go mniej, tym włosy będą bardziej narażone na działanie słońca. Dotyczy to więc osób z włosami blond, a także rozjaśnionymi czy farbowanymi. Promieniowanie słoneczne uszkadza strukturę keratyny, czyli najważniejszego białka budulcowego włosa. Sprawia to, że włosy stają się matowe, łamliwe, suche oraz zniszczone. 

To nie jedyne czynniki, które mogą wywierać negatywny wpływ na włosy. Do nich należy zaliczyć też słoną wodę. Woda taka generalnie wpływa na włosy korzystnie za sprawą wielu cennych minerałów, które odżywiają włosy, jednak należy bezwzględnie pamiętać o spłukaniu włosów po kąpieli. W przeciwnym razie dojdzie do przesuszenia struktury włosa oraz utraty blask. Podobnie jest z wodą chlorowana, która podrażnia skórę głowy, a także prowadzi do wyblaknięcie włosów i rozdwajania się ich końcówek. Jak więc pielęgnować włosy latem? 

Oto najważniejsze metody postępowania: 

  • chroń włosy przed promieniowaniem UV 
  • raz lub dwa razy w tygodniu zastosuj maska odżywcza na włosy
  • staraj się unikać silnie klimatyzowanych miejsc 
  • spożywaj dużą ilość warzyw, owoców, ryb, owoców morza oraz orzechów
  • unikaj suszarki, która niszczy i wysusza włosy
  • nie rezygnuj z codziennych rytuałów pielęgnacyjnych 
  • przed kąpielą w słonej lub chlorowanej wodzie zabezpiecz włosy naturalnym nierafinowanym olejem kokosowym oraz zwiąż je koczek 

Pielęgnacja włosów zimą 

Zima jest kolejnym okresem, który stanowi duże wyzwanie dla naszych włosów. Temperatura powietrza spada, ale spadać jego wilgoć. Dużo czasu spędzamy wtedy również w pomieszczeniach klimatyzowanych i narażamy włosy na działanie ciepłego powietrza i działania centralnego ogrzewania. Normą wtedy jest przesuszenie włosów, elektryzowanie się ich, łamliwość oraz pozbawienie blasku. 

W okresie zimowym najważniejsze jest ich odpowiednie nawilżenie, odżywianie oraz natłuszczenie. Ważne jest zatem częste stosowanie masek i odżywek do włosów, najlepiej tych o przewadze składników lipidowych. Najlepsze odżywienie zapewniają lipidowe maski, a także naturalne, nierafinowany oleje, takie jak olej kokosowy, olej migdałowy, olej lniany, olej z pestek winogron, olej arganowy, olej z kiełków pszenicy, olej z czarnuszki, olej z awokado czy olej jojoba. 

Zobacz też: http://e-makijaz.pl/usuwanie-zylakow-za-pomoca-lasera/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here