Czego unikać w ciąży?

Ciąża to wspaniały, przepełniony szczęściem obojga rodziców okres. Wiąże się on jednak również z odpowiedzialnością za żywą istotę, owego członka rodziny rozwijającego się w brzuszku mamy. Czas dziewięciu miesięcy, od poczęcia do narodzin, jest okresem ciężkim, ale i pięknym dla przyszłej mamy. Podczas ciąży trzeba zrezygnować z niektórych przyjemności dla dobra malucha. Co jest wskazane, oraz czego unikać w ciąży? Przekonajmy się.
1) Spanie na wznak- ze względu na to, iż pozycja na brzuchu sprawia ciężarnym kobietom dyskomfort, decydują się na spanie na plecach, bo wydaje im się, że to najlepsza z możliwych opcji. Jednak tak nie jest.
Powiększająca się macica będzie uciskać na kręgosłup, co powoduje ból pleców oraz jelit. Bóle te z kolei mogą być przyczyną hemoroidów. W ciąży zdecydowanie najlepiej spać na lewym boku.
2) Obcasy w ciąży- przez wzgląd na zmianę środka równowagi mogą prowadzić do nadmiernego obciążenia kręgosłupa . Lepszym wyborem jest chodzenie przez te dziewięć miesięcy w wygodniejszych, lecz nadal gustownych balerinkach.
3) Słodkie napoje gazowane/niektóre produkty spożywcze-picie sztucznie słodzonych napojów jest niezdrowe, są one szprycowane mnóstwem chemii. Zawierają masę sztucznych barwników oraz aromatów, cukru czy kofeiny. W ciąży należy unikać ciężkostrawnych, a także smażonych dań. Nie spożywać wysoko przetworzonych produktów spożywczych, serów pleśniowych, mleka niepasteryzowanego czy surowego mięsa lub ryb.
4) Stres w ciąży- podczas stresu zwiększa się przepływ krwi, spada poziom żelaza. Może to doprowadzić w skrajnym przypadku do poronienia. Stres matki negatywnie wpływa także na rozwój dziecka, jego mózg oraz narządy ruchu. W ciąży trzeba więc wystrzegać się jak ognia stresowych sytuacji, i możliwie często relaksować się.
5) Wizyta u kosmetyczki w ciąży- przyszłe mamy nie mogą poddawać się zabiegom, które wykorzystują działanie prądu, ciepła lub podciśnienia. Natomiast dobrym pomysłem będzie skorzystanie z zabiegów relaksujących czy tez nawilżających przy użyciu delikatnych kosmetyków.
6) Alkohol i inne używki- są surowo zakazane podczas ciąży. Każda, nawet symboliczna ilość alkoholu wpływa negatywnie na rozwój dziecka. Papierosy zaś mogą prowadzić na przykład do wad wrodzonych.
7) Długie i gorące kąpiele- to prawda, są przyjemne, lecz niebezpieczne dla maluszka. Wygrzewanie w gorącej wodzie może prowadzić do rozszerzenia naczyń krwionośnych, a to z kolei w najgorszym wypadku do poronienia.
8) Solarium i opalanie w ciąży- korzystanie z solarium jest zdecydowanie zabronione, natomiast opalanie lub choćby dłuższe przebywanie na słońcu- niewskazane. Zawsze należy stosować filtry i nosić nakrycie głowy.
9) Dźwiganie ciężarów- nadmierny wysiłek powoduje bóle pleców, stawów, złe samopoczucie, krwawienie… Można by wymieniać bez końca minusy takiego postępowania.
10) Grzebanie w ziemi bez rękawiczek- ziemia to siedlisko bakterii i groźnej choroby- toksoplazmozy. Jest ona bardzo groźna dla płodu. Podczas pracy w ogródku używaj rękawiczek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here