Czytaj, bo warto

Czy wiesz o tym, że w dawniejszych czasach czytanie i pisanie nie było dostępne dla wszystkich ludzi? Tę umiejętność posiadali tylko nieliczni i byli to raczej ludzie, którzy coś znaczyli w świecie. Ludzie mieszkający na wsi mieli inne zajęcia niż uczenie się pisania i czytania. Wielu wielmożów miało własnych skrybów, którzy czytali im listy, a potem przelewali na papier to, co wielmoża chciał na dany list odpowiedzieć. Na szczęście czasy się zmieniły i czytanie i pisanie jest dostępne dla każdego z nas. Już od najmłodszych lat uczymy się tej umiejętności, bowiem im wcześniej tym lepiej, prawda? Bez tego ciężko byłoby nam kontynuować dalszą edukację. Niektórzy rodzice wprowadzają swe dzieci w te tajniki nawet jeszcze zanim dziecko osiągnie wiek, w którym musi zacząć uczęszczać do przedszkola. Dzięki temu będzie mogło nadążać za materiałem i szybciej przyswoić to, co będą przekazywały mu nauczycielki. Inni rodzice, kiedy dziecko jeszcze nie potrafi mówić, zaczynają mu czytać. To bardzo ważne, by czytać swoim dzieciom. Przyswajają one w ten sposób słowa. Pochłaniają je, zapamiętują, a potem zaczną je wykorzystywać. Rozwinie się ich wyobraźnia, szczególnie wtedy, kiedy będą już rozumiały sens słyszanych słów.
W pierwszej klasie szkoły podstawowej zaczną prawdziwą przeprawę przez naukę pisania i czytania. Dzięki temu w późniejszych klasach łatwiej będzie im się uczyć, będą mogły sporządzać notatki, zapisywać ważne rzeczy i samemu czytać informacje zawarte w wybranych przez szkołę podręcznikach. A dziecko, które jest ciekawe wiedzy, będzie chciało zapewne sięgać nawet poza podstawowy materiał, co może mu wyjść tylko na dobre.
Jak przekładają się umiejętności nabyte w szkole na naszą przyszłość? Niestety statystyki mówią, że wielu ludzi nie lubi czytać, że niechętnie sięgamy po lektury. Być może jest to spowodowane narzucaniem lektur obowiązkowych w szkołach, wtedy kiedy wolelibyśmy przeczytać coś innego. Innych może po prostu ta czynność nudzi, bo wolą sobie pooglądać telewizję, gdzie mogą zobaczyć coś, a nie tylko przeczytać. A szkoda. Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego warto czytać – na przykład – książki, ciekawe artykuły w internecie albo chociaż gazety? Jeżeli nie, to czytaj uważnie dalej, szczególnie wtedy, kiedy należysz do grona ludzi, którzy niechętnie sięgają po cokolwiek do przeczytania. Czytanie daje nam bardzo wiele. Poszerza nasze horyzonty, daje nam możliwość poznania różnych punktów widzenia, a nie tylko swojego własnego. Pozwala nam poszerzyć zakres naszego słownictwa, poznać zasady interpunkcji, a nawet przyswoić ortografię, jeżeli do tej pory mieliśmy z tym jakieś problemy. Czytanie może także być sposobem na relaks, sposobem na odprężenie się. Sposobem na przeżyciu wielu wspaniałych przygód, przeżycia czyjegoś cierpienia ale i szczęścia. Ale może to służyć nawet zwykłemu „zabijaniu” nudy.
Jeżeli nie lubisz czytać, może tych kilka powodów dla których warto to robić, cię przekonały. Jeżeli nie to twoja strata. Bo czytać naprawdę warto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here