Kobieta pod ochroną

Ciąża to szczególny i wyjątkowy czas dla kobiety. Wszyscy dookoła chcą dla niej jak najlepiej, są pomocni, troszczą się. Do pewnego momentu ta troska bywa bardzo miła, ale gdy punkt zostaje przekroczony, bywa narzucająca się i męcząca. Ciąża jest czasem, w którym w szczególny sposób trzeba dbać o siebie, zdrowo jeść, zrezygnować z nałogów oraz unikać pewnych czynności. Niektóre z nich mogą zagrażać mamie i dziecku, a inne można potraktować jako zabobony. Kobiecie ciężarnej przysługują się prawa, ale także posiada obowiązki. Co do nich zaliczamy, czyli czego nie można robić w ciąży. Otóż lista zakazów jest dość długa. Dlatego każda kobieta, dbająca o swoje i dziecka zdrowie, a nawet życie, powinna wiedzieć, czego nie można robić w ciąży. Na pewno należą do nich badania RTG, przyjmowanie leków, czy uprawianie niebezpiecznych sportów, wywołujących urazy.
1. Dieta ciężarnej. Na dość długiej liście produktów zakazanych znajdują się używki. Absolutny zakaz dotyczy alkoholu i narkotyków, które mogą wywołać u dziecka nieodwracalne skutki zdrowotne. Kolejna jest kawa. W dużych ilościach absolutnie nie, ale jedna na dzień, słaba z dodatkiem mleka, jest do przyjęcia. Do produktów, których nie można spożywać w ciąży należy surowe mięso i ryby (toksoplazmoza), a także sery pleśniowe i produkty z niepasteryzowanego mleka (listerioza).
2. Pasy podczas jazdy. Zapinanie pasów służy bezpieczeństwu zarówno matce jak i dziecku. Istnieje jednak prawo do nie zapinania pasów podczas jazdy, co nie jest dobre w kwestii bezpieczeństwa. Dostępne są specjalne nakładki na pasy, dla kobiet w ciąży, które poprawiają komfort jazdy.
3. Dźwiganie. Ruch w ciąży jest jak najbardziej zalecany, jednak chodzi o lekkie ćwiczenia: gimnastyka, joga czy zajęcia w basenie. Dźwiganie oraz sporty ekstremalne mogą powodować poronienie.
4. Wysokie obcasy. Obcasy nie są zabronione w ciąży, jednak warto unikać ich zakładania. Na czas ciąży lepiej przerzucić się na płaskie obuwie i dzięki niemu odciążyć kręgosłup, który i tak nosi już dodatkowe kilogramy.
5. Zabiegi kosmetyczne. W stanie błogosławionym, kobieta powinna być szczególnie ostrożna. Dlatego tak jak nie ma nic złego w zabiegach typu maseczka czy piling, tak zabiegi z użyciem lasera lub prądu mogą stanowić zagrożenie dla maluszka. Pamiętajmy, aby do porodu mieć naturalne paznokcie. Wszelkie tipsy, żele czy hybrydy sprawią, że płytka będzie nie widoczna dla lekarzy. W razie niebezpieczeństwa nie będą w stanie określić stanu zdrowia.
6. Gorąca kąpiel. Należy pamiętać, że długie wylegiwanie w wannie z gorącą wodą może być bardzo niebezpieczne. Ze względu na wysoką temperaturę naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, co może prowadzić do krwotoku.
7. Zwierzęta. Przez 9 miesięcy staraj się unikać psów i kotów. Kontakt z nimi jak i zarówno jedzenie niemytych warzyw czy owoców, może prowadzić do zarażenia się toksoplazmozą. Jeżeli jesteś właścicielka zwierzęcia, poproś męża o wymycie kuwety.
8. Leki i badania. Pamiętaj, aby w ciąży nie zażywać nic bez konsultacji z lekarzem, oraz wykonywać zbędnych badań, w tym badań RTG.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here