Rzucanie palenie

Pewne substancje bez wątpienia działają szkodliwie na człowieka. Wśród nich królują narkotyki, alkohol czy papierosy. Jeśli chodzi o narkotyki, często używa się podziału na te twarde i miękkie. Wśród miękkich wymienia się chociażby marihuanę. Wielu lekarzy czy badaczy tematu z tym podziałem się jednak nie do końca zgadza. Według nich narkotyk to zawsze narkotyk, a umieszczanie go w kategorii „miękki’ mogłoby rodzić stwierdzenie, że jest bardziej bezpieczny. To nie jest jednak prawda.
Alkohol natomiast działa szkodliwie na wiele narządów. Niszczy chociażby układ nerwowy, gdyż spowalnia procesy myślenia czy kojarzenia faktów. Dlatego tak ważne jest, aby pod wpływem alkoholu nie decydować się na prowadzenie pojazdów mechanicznych. Opóźniona reakcja, zamazany obraz i kłopoty z błędnikiem mogą przyczyniać się do kolizji, a nawet śmiertelnych potrąceń.
Następny nałóg, o którym trzeba wspomnieć to palenie papierosów. Dym tytoniowy zawiera wiele szkodliwych, toksycznych substancji. Na pierwszym miejscu konieczne wymienić należy nikotynę, która ma wpływ na uzależnienie fizyczne. Inne obecne w papierosach składniki to: substancje smoliste, aceton, fenol czy tlenek węgla. Żadna z nich nie ma żadnych substancji odżywczych i nie wniesie nic dobrego do organizmu ludzkiego. Wiele osób, które są uzależnione od papierosów zadaje sobie pytanie jak rzucić palenie. Sprawa nie jest prosta głównie z powodu przekonania jednostki, że nałóg jest silniejszy od niej i nie potrafi przeżyć nawet dnia bez tej trucizny. O wiele łatwiej jest rzucić palenie człowiekowi, który uświadomi sobie jak wielką krzywdę wyrządza własnemu organizmowi. Nigdy więcej nie zapali jeśli przekona się, że może być o wiele szczęśliwszy bez obecności nikotyny w swoim ciele. Papierosy nie tylko mają zły wpływ na organizm i mogą przyczyniać się do rozwoju chorób. Zniechęca także ich zapach, który utrzymuje się nie tylko na ciele, ale i ubraniach. Ponadto każdego palacza można bez problemu poznać po jego oddechu. Przekonującym argumentem do rzucenia palenia może stać się cena. Warto uświadomić sobie, jak duże pieniądze wydaje się, żeby zatruć własny organizm trucizną. Można obliczyć sobie jaka to kwota miesięczna bądź roczna i pomyśleć na co pieniądze zostały by przeznaczony, gdyby dana osoba nie paliła. Tutaj celem mogłyby stać się nawet wymarzone, zagraniczne wakacje.
Rzucać palenie można próbować na kilka sposobów. Wiele osób decyduje się na taki krok pod wpływem impulsu i udaje im się wytrwać w postanowieniu. Są też jednostki, które rzucają nałóg przez jego stopniowe ograniczanie. Najpierw palą o jednego czy dwa papierosy mniej dziennie, a później sukcesywnie redukują nikotynę jeszcze bardziej.
W tym momencie trzeba wspomnieć też o zjawisku nazywanym biernym paleniem. Bierni palacze to wszystkie osoby, które nie palą papierosów, ale wdychają wszystkie substancje poprzez dym z papierosów bliskich im osób. W tej grupie często są niestety nawet dzieci. Mimo, że same nie są uzależnione od nałogu, to wdychają niebezpieczne substancje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here