Wymagający stan błogosławiony

Gatunek ludzki niewątpliwie zakodowane ma w genach rozmnażanie się. Mamy ten przywilej, że w obecnych czasach poczęcie uprzedzają chwile przyjemności, jednak jest to krótki moment rozkoszy w stosunku do tego co czeka parę spodziewającą się dziecka, a zwłaszcza przyszłe mamy. Skupiając się na jednak na samym etapie ciąży ironią wydaje się nazywanie tego tego stanem błogosławionym, ciąża jest to bardzo ciężki czas dla kobiet. Nie zagłębiając się w aspekt psychiczny – gdyż ten w dużej mierze zależy od cech indywidualnych, to w aspekcie fizycznym jest to na prawdę olbrzymie wyzwanie. Pomijając to co dzieje się w łonie matki, jest cała masa czynności które kobiety w ciąży muszą unikać, lub ich całkowicie zaniechać. Tak więc, czego nie robić w ciąży?
Lista rzeczy zabronionych jest na prawdę długa, wiele z nich zależy także od personalnych uwarunkowań fizycznych i psychicznych, jednak z powodzeniem można wymienić uniwersalną listę rzeczy/czynności do unikania i/lub ograniczenia.
Jedną z najważniejszych rzeczy do kontrolowania są lekarstwa. Będąc w ciąży olbrzymia ilość leków niestety może uszkodzić płód, dlatego absolutnie każdy lek, który ma zostać zażyty musi być uprzednio zatwierdzony przez lekarza.
Koleją rzeczą, a w zasadzie czynnością jest unikanie dźwigania ciężkich rzeczy. Podnoszenie ciężarów może spowodować spowodować przedwczesny poród, a nawet poronienie. Pod czynność tą można także podpiąć wszelkie sporty ekstremalne i takie które narażają kobiety na urazy. Sportami które można uprawiać (w granicy rozsądku i przy zachowaniu ostrożności) to między innymi joga, pilates czy ćwiczenia na piłce.
Do tej listy bezwzględnie należy dodać zakaz picia alkoholu, który jak wiadomo może doprowadzić do olbrzymich komplikacji podczas ciąży i wpłynąć na zdrowie dziecka, dokładnie to samo tyczy się papierosów.
Wiele przyszłych matek powinno także zrezygnować z niektórych zabiegów kosmetycznych takich jak zabiegi wykonywane przy pomocy laserów czy prądów.
Kolejną czynnością na którą należy uważać jest gorąca kąpiel. Nie trzeba z niej całkowicie rezygnować, jednak warto wiedzieć że temperatura podczas takiej kąpieli nie powinna przekraczać 36 stopni. Ciepła woda rozszerza naczynia krwionośne, dlatego zbyt gorąca kąpiel może prowadzić do krwotoku.
Nie zakazaną ale dobrą praktyką będzie zmiana obuwia ze szpilek, na obuwie z płaską podeszwą. Co prawda chodzenie w butach na obcasie nie jest zakazane jednak warto odciążyć – już i tak nadwyrężany – kręgosłup.
W prawie polskim kobieta w ciąży może jeździć samochodem bez zapiętych pasów, jednak odpowiednio zapięte pasy zwiększają bezpieczeństwo. Warto więc rozważyć używanie specjalnych nakładek poprawiających komfort jazdy.
Lista czego nie robić w ciąży jest niestety znacznie dłuższa niż ta podstawowa. Na pocieszenie jednak trzeba stwierdzić fakt, że stan błogosławiony to taki stan dla kobiety, gdzie wiele jej nie wolno, a co za tym idzie trzeba o nią dba.Tak więc niemal każda zachcianka taka jak np. lody i ogórki kiszone o 3 nad ranem, jest w 100% zrozumiała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here