Zanim przygarniesz kota

Decydując się na przyjęcie do domu nowego członka rodziny jakim jest kot, musimy pamiętać o tym, że zwierzak ten ma pewne wymagania. Zwierzęta te mają bardzo silny charakter, są wielkimi indywidualistami. Nie bez powodu mówi się, że koty chadzają własnymi ścieżkami. Zanim zdecydujemy się na wspólne zamieszkanie z przedstawicielem tego gatunku, przemyślmy dobrze swoją decyzję. Może być bowiem tak, że trafimy na wyjątkowo upartego osobnika, który nie będzie miał wielkiej ochoty na spędzanie z nami czasu. Nasze wspólne życie ograniczy się wtedy właściwie do karmienia i zmieniania kuwety, przytulanie czy głaskanie będą należały do rzadkości.
Nie kupujmy żadnych posłań czy domków dla kota. On sam wybierze sobie miejsce, gdzie będzie spał i wypoczywał. Takie, w którym będzie czuł się dobrze i bezpiecznie. Kuweta, czy odpowiednio dobrana karma jest już jednak koniecznością. Nie każdy kot będzie jadł to samo. Jak ludzie, zwierzęta te mają swoje preferencje smakowe. Koty nie czują smaku słodkiego, jednak są takie osobniki, które zjedzą właściwie wszystko. Nie oznacza to oczywiście, że powinniśmy dawać im wszystko, czego sobie zażyczą, niektóre potrawy mogą im bowiem zaszkodzić.
Należy również zadać sobie pytanie czego nie lubią koty, aby nasze wspólne życie było udane, a nie uciążliwe.
Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że większość kotów nie lubi wody. Są jednak takie, które wręcz uwielbiają kąpiele a nawet pływanie w basenie. Takie osobniki należą jednak do rzadkości, pamiętajmy więc, żeby nie narażać naszego przyjaciela na niepotrzebny stres.
Pokutuje przekonanie, że koty nie lubią psów i odwrotnie. Nie zawsze jest to prawda. Często spotyka się domy, w których mieszkają oba gatunki zwierząt. Niejednokrotnie przyjaźń pomiędzy psem a kotem może być niesamowicie głęboka i trwała. Nie zawsze muszą wychowywać się razem od małego, jednak z pewnością jest to najbardziej skuteczny sposób na zawiązanie się więzi. Nie oznacza to jednak, że w innym przypadku nie znajdą wspólnego języka, może jednak być to nieco trudniejsze.
Koty nie lubią hałasu. Włączony odkurzacz czy mikser mogą być ich największymi wrogami. Obroża z dzwoneczkiem, tak lubiana przez ludzi, może być dla nich bardzo niebezpieczna. Wydaje dźwięki, które dla naszych milusińskich są nieprzyjemne. Może nawet uszkodzić im słuch.
Głaskanie, przytulanie i inne formy dotyku są zazwyczaj lubiane przez większość kotów. Jednak taki kontakt jest tolerowany tylko na kocich warunkach. Jeśli kot odchodzi, nie ścigajmy go na siłę. Jeśli nie lubi być dotykany w pewnych miejscach, uszanujmy to, bowiem jeśli naruszymy kocią przestrzeń możemy zostać srogo ukarani.
Ponieważ koty mają bardzo wyczulony węch, niektóre zapachy mogą je drażnić. Szczególnie nieprzyjemna jest dla nich woń wszelkiego rodzaju cytrusów, a także nieświeżego jedzenia czy środków czystości.
Każdy kot jest inny i wyjątkowy. Pamiętajmy o tym, kiedy decydujemy się na zwierzę w domu i traktujmy każdego indywidualnie, a z pewnością odpłacą się nam miłością i przywiązaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here