Co warto wiedzieć o Robercie Lewandowskim?

0
2080

Robert Lewandowski to z pewnością najbardziej rozpoznawalna polska postać, znana nie tylko fanom sportu czy piłki nożnej, ale i całkowitym laikom. Większość osób z zagranicy zapytana o sławnych Polaków z pewnością wymieni właśnie Roberta Lewandowskiego. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o niezwykle utalentowanym piłkarzu i zapoznać się z jego historią koniecznie przeczytaj poniższy tekst! Zapraszamy do lektury! 

Ciekawostki z życia rodzinnego Roberta Lewandowskiego

Robert Lewandowski urodził się w wakacje w 1988 roku w Warszawie. Wychował się w rodzinie, w której od zawsze panowało zamiłowanie do sportu. Jego ojciec, który odegrał w życiu piłkarza niezwykle ważną rolę i o którym Robert często wspomina w wywiadach uprawiał judo oraz grał w piłkę nożną. Mama natomiast trenowała siatkówkę i pełniła funkcję wiceprezeska lokalnego klubu piłkarskiego, następnie została nauczycielką wychowania fizycznego. Nie ma się więc czemu dziwić, że Robert już w dzieciństwie kochał sport i każdą wolną chwilę spędzał aktywnie. 

Do ciekawostek należy fakt, że w młodości miał on pseudonim „Bobek”, który prawdopodobnie pochodzi od niskiego wzrostu małego Roberta, ale także angielskiego odpowiednika jego imienia „Bobby”. Sam Robert przyznał w wywiadzie, że ojciec celowo nadał mu imię Robert, gdyż od początku wróżył mu wielką karierę międzynarodową i chciał, by imię zawodnika było łatwe do zapamiętania i wymówienia przez ludzi z całego świata. Robert ma także starszą siostrę – Milenę. 

Początki piłkarskie Lewandowskiego

Lewandowski swoją klubową karierę rozpoczął jako 9-latek, zapisując się do Varsovii Warszawa, dla której grał przez 7 lat. Nie został on jednak powołany do kardy Mazowsza, z powodu wspomnianego niskiego wzrostu i bardzo smukłej budowy ciała. 

Robert jednak nie poddawał się i ćwiczył różnego rodzaju dyscypliny aż dostał się do zaplecza Legii Warszawy – Delty Warszawy. 

W 2005 roku odszedł ojciec Roberta a sam Lewandowski stał się zawodnikiem Legii. Kolejnym klubem, w którym grał były Znicz Pruszków oraz Lech Poznań, gdzie zawodnik zdobywał coraz lepsze umiejętności i stał się naprawdę cenionym piłkarzem. 

Pod koniec 2008 roku tygodnik „Piłka Nożna” odznaczył go za największe odkrycie roku w Polsce. W kolejnych latach zdobył SuperPuchar Polski oraz tytuł króla strzelców Ekstraklasy. 

Złoty okres Lewego

W 2010 roku Robert trafił do Borussi Dortmund, kosztując klub 4,5 mln euro. Drużyna już w pierwszym sezonie kadencji Lewandowskiego zdobyła mistrzostwo Niemiec. 

Parę lat później do klubu dołączyli także inni polscy zawodnicy – Jakub Błaszczykowski oraz Łukasz Piszczek. Okres tzw. „polskiej Borussi” z pewnością utrzyma się w pamięci wielu Polaków przez lata. 

W roku 2014 Robert Lewandowski dołączył do Bayernu Monachium, gdzie w końcu zaczął grać na pozycji nominalnej dziewiątki – środkowego napastnika. Klub z Robertem w składzie zdobył już wielokrotnie mistrzostwo Niemiec, a także wygrał Ligę Mistrzów w sezonie 2019/2020. 

W 2013 roku Robert ożenił się z Anną Stachurską – polską mistrzynią karate, z którą ma dwie córki – Klarę oraz Laurę.

Więcej na temat ciekawostek piłkarskich oraz kartki z kalendarza historii piłki nożnej można znaleźć na stronie kronika-futbolu.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here