usg kolana Warszawa

Bóle kolan mogą być wynikiem przeciążenia, infekcji lub przewlekłych schorzeń, takich jak dna moczanowa. Znalezienie przyczyny warunkuje skuteczność leczenia, dlatego w przypadku niepokojących objawów należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. Jak przebiega diagnoza? Na czym polegają artroskopia i USG kolana?

Usg – podstawa diagnostyki stawów kolanowych

Współczesne społeczeństwo charakteryzuje wysokie tempo życia i duża aktywność. To powoduje, że liczba problemów z kolanami wzrasta. Ból kolana jest najczęstszą dolegliwością układu mięśniowo-szkieletowego, z którą ludzie zgłaszają się do lekarza. W pierwszej kolejności ortopeda przeprowadzi wywiad i fizykalną ocenę stawów kolanowych. Sprawdzi ruchomość kończyny i integralność struktur w jej obrębie. W razie potrzeby specjalista skieruje pacjenta na odpowiednie badania – podstawowe lub bardziej zaawansowane.

Ból, obrzęk lub ocieplenie tkanek stanowią przesłanki do zrobienia usg kolana. Warszawa jest miastem, w którym łatwo znaleźć placówkę posiadającą najnowocześniejszy sprzęt, konieczny do jego wykonania. To bezpieczne i nieinwazyjne badanie opiera się na zastosowaniu ultradźwięków. Końcówka ultrasonografu wysyła fale do wnętrza tkanki stawu kolanowego i po odbiciu się fal przekazuje obraz z wnętrza kolana na ekran monitora. W trakcie badania ultrasonograficznego lekarz może zdecydować się na poruszanie kolanem w różnych pozycjach w celu wykrycia określonych problemów.

Artroskopia – zaawansowana diagnostyka stawów kolanowych

Artroskopia kolana należy do badań, które wymagają ingerencji chirurgicznej. Pozwala ona jednak na dużo dokładniejszą możliwość oględzin stawu kolanowego.

Lekarz robi dwa małe, pięciomilimetrowe nacięcia, przez które wprowadza kamerę artroskopu. Dzięki niej może szczegółowo obejrzeć staw kolanowy od wewnątrz i dokładnie określić, jaka jest skala uszkodzeń wewnątrz stawu. Jeżeli okaże się, że nie ma konieczności chirurgicznej naprawy stawu, to lekarz może wdrożyć inny rodzaj leczenia.

Zdarza się jednak, że podjęcie działań chirurgicznych jest niezbędne – wówczas lekarz ortopeda za pomocą artroskopu wprowadza do wnętrza stawu malutkie narzędzia chirurgiczne. Za ich pomocą może dokonać rekonstrukcji więzadła, zszyć uszkodzoną łąkotkę, naprawić rzepkę, chrząstkę czy błonę maziową.

Artroskopia kolana jest zabiegiem chirurgicznym, niemniej niewielkie nacięcia podczas zabiegu i niska inwazyjność tej metody sprawiają, że pacjenci dużo szybciej wracają do pełnej sprawności po operacji z użyciem artroskopu, niż po tradycyjnej operacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here