Maź stawowa

Wiele osób słysząc określenie maź stawowa wie, że jest to substancja zlokalizowana w stawach. Jednak mało kto jest świadomy, jak ważna jest jej odpowiednia ilość. Jej braki mogą być powodem wielu silnych dolegliwości bólowych oraz problemów z poruszaniem się. Przyczyny niedoboru mazi są różne, najczęściej związane są z uprawianiem sportów obciążających stawy, podnoszeniem ciężarów, otyłością oraz starzeniem się stawów. Czym jest maź stawowa oraz dlaczego jest tak ważna? Na to pytanie odpowiemy w naszym artykule.

Czym jest maź stawowa?

Maź stawowa to inaczej płyn stawowy wytwarzany przez błony maziowe. Występuje w postaci lepkiej, żelowej substancji wypełniającej przestrzenie jamy stawowej. Maź stawowa pełni funkcję ochronną oraz zapobiega ocieraniu się struktur zlokalizowanych w stawach poprzez smarowanie powierzchni chrząstek. Zdarza się również, że maź stawowa, która znajduje się w stawach, przedostaje się do jamy stawowej, w której tworzy fałd maziowy wraz z tkanką tłuszczową. Kiedy jednak tej substancji jest za dużo, tworzą się kaletki maziowe łączące się z jamą stawową, które mogą być widoczne w okolicach stawu. Zadaniem kaletek jest ułatwienie ślizgania się ścięgien i mięśni.

Brak mazi stawowej – jak leczyć?

Uszkodzenia chrząstek stawowych, mogą objawiać się nie tylko problemami z funkcjonowaniem stawów, ale także powodować dolegliwości bólowe. Najlepiej problem skonsultować z lekarzem ortopedą. Kiedy jednak chrząstka ulegnie znacznemu uszkodzeniu, konieczne jest zastosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub leczenia chirurgicznego. Świetnym pomysłem może okazać się zakup biolevox ha one przez internet z kwasem hialuronowym. Kupując leki przez Internet, warto skorzystać z porównywarki cen w aptekach internetowych, które oferują niektóre serwisy, np. gdziepolek.pl.

Ważne jest również uprawianie sportu oraz fizjoterapia, np. balneoterapia, ultrasonoterapia, elektroterapii i masaże lecznicze oraz wodne. Konieczne jest również zastosowanie odpowiedniej diety oraz suplementacja witaminy D i wapnia. Warto zadbać również o zwiększoną podaż białka, spożywając większe ilości roślin strączkowych, białego mięsa i nabiału. Co istotne, bardzo ważne jest spożywanie dużej ilości wody, która stanowi około 80 procent mazi stawowej. Dlatego konieczne jest wypijanie około 2,5 litra wody dziennie, ograniczając przy tym spożycie czarnej herbaty, mocnej kawy i słodzonych napojów gazowanych. Dbając o zwiększenie ilości kwasu hialuronowego, który tworzy maź stawową, warto wypijać codziennie filiżankę zielonej herbaty.

Dlaczego maź stawowa jest tak ważna?

Maź stawowa, która znajduje się w jamach stawowych, jest niezwykle istotna dla struktury całego stawu oraz niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania. Prawidłowa ilość mazi stawowej odżywia oraz buduje chrząstkę, będąc swoistym smarem, chroniącym cały staw. Odpowiednia ilość oraz jakość mazi stawowej jest warunkiem dla zachowania odpowiedniego stanu chrząstki. Kiedy chrząstka jest mocna, zabezpiecza kości przed nadmiernym tarciem podczas ruchu, dając pełen komfort ruchu. Kiedy jednak jest osłabiona, z każdym ruchem mogą pojawiać się dolegliwości bólowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here