Podróże samolotem coraz bardziej zyskują na popularności i trudno obecnie znaleźć osobę, która nigdy nie miała okazji korzystać z tego środka transportu. W przeciwieństwie do wszelkich innych form podróżowania, to, co spakujemy do plecaka czy walizki, może zdecydować czy w ogóle uda nam się wyruszyć, więc warto szczególnie zadbać o swój bagaż.
Lecąc samolotem, możemy zabrać ze sobą dwa rodzaje bagażu: podręczny i rejestrowany. Bagaż podręczny to taki, który przysługuje każdemu pasażerowi, dokładne wytyczne są zależne od linii lotniczej, ale zazwyczaj jego waga nie powinna przekraczać dziesięciu kilogramów. Bagaż podręczny zazwyczaj możemy mieć ze sobą przez cały czas, ale w ciągu ostatnich kilku lat linie lotnicze zaczęły praktykować zabieranie większych walizek podczas wchodzenia do samolotu – takie bagaże trafiają do luku bagażowego, ale nie musimy za nie płacić dodatkowo. Dzięki temu, ograniczone zostaje nerwowe dopychanie walizek w niewielkich przestrzeniach ponad głowami pasażerów. Bagaż rejestrowany z kolei, to taki, który musimy wykupić przed podróżą, już podczas rezerwacji biletów, a jego oddanie do luku bagażowego samolotu będzie pierwszą czynnością, którą wykonamy na lotnisku. Dwa rodzaje bagażu różnią się więc między sobą tym, czy trzeba za nie płacić, zazwyczaj tym czy możemy mieć go ze sobą podczas podróży, a także zawartością.
Czego nie można mieć w bagażu podręcznym? Przede wszystkim, żadnych ostrych przedmiotów, które mogłyby potencjalnie zostać użyte do wyrządzenia krzywdy innym pasażerom – lub sprawić, że poczuliby się zagrożeni. Oznacza to, że w bagażu podręcznym nie mogą się znaleźć noże, młotki i wiatrówki, ale także nożyczki do paznokci czy pistolety na wodę o realistycznym wyglądzie. Jednym z najdziwniejszych wymagań, z jakimi się spotkamy, jest sposób przewożenia płynów. W bagażu podręcznym można przewozić płyny, więc jeśli nawet jest to jedyny, który zabieramy ze sobą w podróż, to nie grozi nam wyjazd bez szamponu i pasty do zębów. Nie zabierzemy jednak niczego do picia, bo limit objętości jest bardzo niewielki – jedna buteleczka może mieć maksymalnie 100 mililitrów. Wszystkie płyny w małych buteleczkach lub opakowaniach należy włożyć do przezroczystej kosmetyczki, którą będziemy musieli wyjąć z torby i odłożyć osobno podczas skanowania bagażu. Jedynym wyjątkiem od tej reguły są niemowlęta i jedzenie dla nich (często w formie płynnej, jak mleko modyfikowane, albo półpłynnej, jak zupki), które może zostać zabrane w bagażu podręcznym na pokład samolotu, pod warunkiem, że osoba opiekująca się dzieckiem spróbuje go przy celnikach. Warto pamiętać, że płyny to także produkty o konsystencji kremu czy nawet pomadki do ust.
W bagażu rejestrowanym płyny można przewozić bez ograniczeń.
Oczywiście, w żadnym z bagaży nie można przewozić substancji zakazanych w kraju, do którego jedziemy. Warto także pamiętać, że niektóre produkty, takie jak papierosy są objęte limitami ilościowymi i liczba opakowań, które możemy zabrać ze sobą jest ściśle ograniczona.