Joga dla początkujących

Współczesny świat zmusza nas do pośpiechu, co generuje stres i przyczynia się do niezdrowego trybu życia. Spędzamy długie godziny w pracy i przed komputerem, nie mamy czasu i siły na codzienne ćwiczenia. Sądzimy, że brak kondycji stoi na przeszkodzie rozpoczęciu treningów. Joga? To nie dla nas – myślimy. Warto jednak spróbować, bo joga to wbrew pozorom nic trudnego. Trzeba tylko chcieć, wygospodarować kilkanaście minut trzy razy w tygodniu i – zacząć ćwiczyć.

Joga dla początkujących – od czego zacząć?

Zaczynamy od decyzji, żeby wreszcie coś dla siebie i swojego zdrowia zrobić. Naukowcy i lekarze od dawna przekonują, że aktywność fizyczna to podstawa dobrego zdrowia i samopoczucia. Joga zaś od wieków znana jest jako system ćwiczeń i technik oddechowych sprzyjających dobrej kondycji i zdrowiu. Ćwiczenie jogi ma też dobry wpływ na nastrój, a w obecnych czasach silna psychika to podstawa.

Kiedy już postanowiliśmy, że będziemy ćwiczyć, wybierzmy odpowiadającą nam szkołę jogi i instruktora. Joga dla początkujących znajduje się w ofercie wielu szkół, tak że na pewno znajdziemy zajęcia odpowiednie dla siebie. Jeśli nie chcemy ćwiczyć w grupie i dojeżdżać na jogę, możemy ćwiczyć w domu. Coraz więcej nauczycieli proponuje ćwiczenie jogi online.

Co będzie nam potrzebne do ćwiczenia jogi?

Ćwiczenie jogi nie wymaga od nas żadnych skomplikowanych przygotowań i kupowania drogiego sprzętu. Wystarczy mata, najlepiej z powłoką antypoślizgową, oraz wygodny, przewiewny strój. Ubranie do ćwiczenia jogi nie powinno być zbyt obcisłe, ale pamiętajmy też, by koszulka i spodnie nie były zbyt luźne – może nam to przeszkadzać przy wykonywaniu niektórych asan.

Joga dla początkujących wymaga przede wszystkim dobrego nastawienia i regularności w wykonywaniu ćwiczeń. Efekty przyjdą same już po kilku tygodniach.

Joga dla początkujących i nauka oddychania

Joga to przede wszystkim nauka prawidłowego oddychania i na tym powinniśmy skupić się na początek. Większość ludzi oddycha niewłaściwie, jedynie górną częścią klatki piersiowej, podczas gdy oddychać powinniśmy przeponą. Ważny jest też rytm oddechu i to, by go nie wstrzymywać podczas wykonywania ćwiczeń.

Doświadczony nauczyciel jogi pokaże nam, jak powinno się oddychać podczas ćwiczenia. Skoryguje też nasze błędy przy wykonywaniu poszczególnych asan. Dlatego zaleca się, by przynajmniej na początku ćwiczyć pod okiem instruktora. Gdy nabierzemy wprawy i nauczymy się prawidłowo oddychać w trakcie ćwiczenia, będziemy mogli praktykować jogę całkowicie samodzielnie.

Czy jogę można ćwiczyć na dworze?

Jak najbardziej, joga na świeżym powietrzu to czysta przyjemność! Niektóre szkoły jogi oferują takie właśnie zajęcia, więc jeśli chcemy dodatkowo dotlenić organizm i ćwiczyć na łonie natury, zapiszmy się właśnie tam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here