Nawet najlepszej pani czy panu domu zdarzają się wpadki, nawet jeśli w grę wchodzi obsługa tak powszechnie stosowanego sprzętu jak żelazko.
Najczęściej spotykanym problemem jest jego przypalenie, związane zwykle z ustawieniem zbyt wysokiej temperatury żelazka, nie dostosowanej do prasowanej tkaniny lub co gorsza zostawienie żelazka na prasowanej tkaninie lub obiciu deski do prasowania.
Na szczęście zwykle taka sytuacja zostaje w porę dostrzeżona i zamiast pożaru zostajemy z bardziej przyziemnym problemem tj. z przypaleniem żelazka. Możemy sobie poradzić z tym problemem we własnym zakresie. Pamiętajmy, że przypalone żelazko to nie tylko trudniejsze prasowanie, kiepski efekt, ale również ryzyko zniszczenia odzieży nierzadko droższej od samego urządzenia.
Zanim przystąpimy do procesu czyszczenia, pamiętajmy, że żelazko musi być całkowicie wystudzone. Szukając w internecie porad jak wyczyścić żelazko pamiętajmy, że czasy się zmieniły, technologia poszła do przodu, a w związku z tym również materiały, z których wykonano stopę żelazka. Ponieważ uniwersalnych sposobów czyszczenia nie jest zbyt dużo, pamiętajmy, aby zawsze dostosowywać metodę do rodzaju stopy. W sklepach AGD znajdziemy żelazka z zarówno z tradycyjna metalową stopą, jak i teflonową, ceramiczną, a nawet szafirową.
Jedną z popularniejszych w ostatnim czasie metod, które nazwałbym profesjonalnymi jest użycie specjalnego sztyftu do czyszczenia przypalonej stopy żelazka. Sztyft to niedrogi i prosty w użyciu środek. Wystarczy pocierać nim przypalone miejsce. Efekt bywa znakomity, nie musimy się tez bać o zniszczenie stopy żelazka. Użyte w nim środki są tak dobrane aby nie zniszczyć powierzchni i nie wywołać korozji w przypadku metalowych stóp. Zwykle tego typu środki są łatwo dostępne, ale jeśli chcemy sobie poradzić sami i bez wychodzenia do sklepu możemy skorzystać z jednej z domowych metod.
I tak na przykład przypalone żelazko ze stopą ceramiczną z powodzeniem możemy wyczyścić za pomocą soku z cytryny. maczając w nim szmatkę lub gąbeczkę (uwaga w przypadku szorstkiej strony gąbki – może porysować powierzchnię). Zdecydowanie lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie użycie bawełnianej szmatki. Podobny efekt co sok z cytryny może nam przynieść zastosowanie octu. Nie powinniśmy się przy tym oszukiwać. usunięcie dużych przypaleń albo będzie niemożliwe tymi metodami, albo będzie wymagało wiele czasu i energii, ponieważ proces trzeba będzie powtarzać wielokrotnie. Czasem przypalenia są tak silne, że najpierw musimy je zeskrobać. Pamiętajmy, że nie możemy tego robić nożem ani innym domowym narzędziem. Musimy użyć specjalnych skrobaków do ceramiki.
Użycie skrobaka nie jest polecane przy stopach metalowych, które znacznie szybciej ulegają porysowaniu. grubą przypaloną warstwę możemy spróbować usunąć przy pomocy bardzo drobnej soli, wcześniej robiąc test. Pozostałe zabrudzenia powinniśmy usunąć detergentem do czyszczenia stali nierdzewnej.
Niezależnie od znalezionych czy zasłyszanych metod czyszczenia przypalonego żelazka, pamiętajmy, że należy je wykonywać delikatnie, z wyczuciem, wcześniej sprawdzając działanie środka na małej powierzchni.