Dinozaury - hipotezy wyginięcia

Dinozaury to potężne gady władające naszą planetą przed milionami lat. Mimo sukcesu ewolucyjnego nie udało im się przetrwać do dziś. Pytanie brzmi – jak to jest możliwe aby tak liczna i silna populacja nagle przestała istnieć, zostawiając po sobie tylko kości i wiele zagadek? Co sprawiło, że gady, które można było rozróżnić na bardzo wiele gatunków, różniące się nie tylko rozmiarami i budową, ale także sposobem odżywiania i trybem żywienia tak z dnia na dzień zniknęły? Dlaczego wyginęły dinozaury?
Najstarsze znaleziska, które są dowodem na istnienie dinozaurów, pochodzą sprzed dwustu milionów lat. W dobie dzisiejszej technologii jesteśmy w stanie określić przybliżoną datę ich wyginięcia, jednak nie jesteśmy w stu procentach stwierdzić dlaczego one wyginęły. Istnieje bardzo wiele hipotez na ten temat.
66 milionów lat temu, te potężne gady nagle zniknęły z naszej planety. Najpopularniejszą hipotezą i najczęściej powtarzaną jest ta, o uderzeniu w Ziemię plentoidy, z tak wielką siłą, że wywołana nim energia zasiała spustoszenie na lądzie, a pył, który pojawił się po zderzeniu na wiele lat przysłonił słońce, przez co wymarła roślinność. Z powodu braku pożywienia zaczęły wymierać dinozaury roślinożerne, a wskutek tego mięsożerne.
Kolejną hipotezą, również często powtarzaną przez naukowców, jest ta o biologicznym nieprzystosowaniu się tego gatunku. Uważa się, że dinozaury poprzez szybki rozwój i proces różnicowania swojego gatunku, bardzo szybko wyczerpały tak zwany potencjał genetyczny. Wskutek tego kolejne osobniki tego gatunku stawały się coraz słabsze, wykazywały coraz mniejsze szanse na przetrwanie i przystosowanie się do panujących warunków, a co za tym idzie dalszy rozwój gatunku. Zbyt małe okazały się możliwości adaptacji tych gadów do zmian na Ziemi, które pojawiły się w ostatnim okresie ery mezozoicznej. W tej hipotezie zwrócono uwagę, że wymarcie było spowodowane przez samą ewolucje dinozaurów.
Jako przyczynę wyginięcia tych potężnych gadów podaje się również niesprzyjające procesy geologiczne. Koniec ery mezozoicznej to czas, w którym, uważa się, że miało miejsce zjawisko rozchodzenia się kontynentów, które miało wpływ między innymi na podnoszenie się oceanów. Tereny nizinne, które były głównym miejscem bytowania dinozaurów zostały zalane. Powstały liczne nowe morza i zbiorniki wodne, a przez to wiele odizolowanych lądów. Takie warunki okazały się niesprzyjające ewolucji, czego skutkiem okazał się koniec gatunku pierwszych dinozaurów. w ten sposób gady te przestały się rozwijać, a brak tego rozwoju poskutkował późniejszym regresem, czyli zniknięciem z powierzchni naszej planety.
Nie wiadomo jednak czy owe hipotezy są prawdziwe i czy faktycznie się tak stało. Być może nigdy się tego nie dowiemy. Chociaż przedstawione hipotezy są bardzo prawdopodobne, to mogło istnieć wiele innych czynników składających się na wyginięcie tych istot. Pewne jest, że chodź potrafiły one zdominować naszą planetę i skutecznie na niej ewoluować, jakieś zdarzenie spowodowało ich nagły koniec, koniec, który zostanie już chyba na zawsze tajemnicą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here