Jak zrobić screena na laptopie?

W dzisiejszym poradniku zajmiemy się robieniem tak zwanych screenshotów ekranów, potoczenie mówiąc screenów, bądź też zrzutów. Sprawdzimy jak zrobić screena na laptopie, ponieważ technika ta jest odrobinę inna niż w przypadku komputera stacjonarnego. Sprawdzimy także, jak zapisać wykonany zrzut i przesłać go. Zapraszamy do lektury.

Na początku wyjaśnijmy, czym jest w ogóle zrzut ekranu. Otóż wyobraźmy sobie następującą sytuację. Chcemy pokazać naszemu znajomemu, jak zrobiliśmy coś na komputerze, jednak trudno jest to opisać słowami. Idealnie byłoby wykonać na przykład telefonem zdjęcie ekranu, później zrzucić je na komputer i wysłać. Jednak wymaga to masy niepotrzebnych czynności, a taką czynność można wykonać o wiele prościej, robiąc właśnie tytułowego screenshota. Tak więc screen jest po prostu zdjęciem tego, co aktualnie widzimy na ekranie, ale zdjęciem robionym w środowisku wirtualnym. Oczywiście nie ma żadnego problemu, by taki zrzut ekranu wydrukować, albo zrobić z nim co tylko chcemy. Pytanie jednak, jak zrobić screena na laptopie? Otóż techniki robienia zrzutów ekranu są różne, najczęściej ograniczają się jednak do użycia specjalnego przycisku na klawiaturze. Funkcję tą uznano kiedyś za tak ważną, że zasłużyła sobie na dedykowany klawisz. Jego oznaczenie to najczęściej „Print Screen”, czasami może się też obok niego znajdować podpis „SysRq”. Print screen to po prostu z angielskiego „Wydrukuj ekran”, co opisuje samą czynność w dość dobry sposób.

Nie znaczy to jednak, że po wciśnięciu klawisza Print Screen automatycznie uruchomi się drukarka i zawartość ekranu zostanie wydrukowana na papierze. Otóż tak się nie dzieje. Zawartość ekranu wędruje do pamięci podręcznej, dokładnie w to miejsce, gdzie lądują obrazki, teksty lub nawet całe pliki, po użyciu opcji „kopiuj”. Samo wciśnięcie przycisku robienia zrzutu ekranu nie wywoła tak naprawdę żadnej akcji, może się nawet wydawać, że nie udało nam się zrobić zrzutu, jednak nic bardziej mylnego. Wystarczy teraz otworzyć dowolny program graficzny i wybrać Edycja, a następnie Wklej. W programie pojawi się obrazek, który będzie właśnie tytułowym „screenem”. Teraz wystarczy go zapisać i wysłać. Natomiast jak zrobić screena na laptopie? Tam nie zawsze znajdziemy stosowny przycisk. Otóż to zależy już od producenta. Często funkcja Print Screen jest ukryta pod innym klawiszem, jednak by ją wywołać trzeba najpierw nacisnąć przycisk klawiszy funkcyjnych (nazwany „Fn” lub „Func”). Najlepiej sprawdzić instrukcję do naszego komputera, by dowiedzieć się jaki klawisz służy za opcję Print Screen.

Jak widać, zrobienie zdjęcia ekranu zarówno w komputerze stacjonarnym jaki laptopie wcale nie jest trudne. Wystarczy nacisnąć jeden przycisk i wkleić obrazek do dowolnego programu graficznego. Następnie możemy zapisać go w dowolnym formacie i na przykład wysłać mailem do znajomego. Pamiętajmy tylko, że jeśli w tak zwanym schowku mamy skopiowany jakiś ważny tekst bądź cokolwiek innego, to wciśnięcie klawisza „Print Screen” spowoduje nadpisanie jego zawartości właśnie zrzutem ekranu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRyż
Następny artykułSport to zdrowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here