Szukamy pracy- jak napisać dobre CV?

Kiedy nasi rodzice chodzili jeszcze do pracy, nie było popularnym aby zmieniać ją co kilka lat. Zdarzało się, że ludzie przepracowywali całe swoje życie w jednym zakładzie pracy. Dotyczyło to zarówno nauczycieli w szkołach, jak i osoby pracujące na taśmie w fabryce. Wtedy Państwo pomagało znaleźć pracę, aby młody człowiek tuż po zakończeniu edukacji mógł od razu z głowa pełną nowych idei ruszyć na podbój świata.

Dziś wszystko się zmienia, czasem nie trzeba kończyć żadnej wyższej uczelni, aby dostać dobrą pracę i po kilku latach awansować na wysokie stanowisko. Zanim jednak zostaniemy zaproszeni na rozmowę rekrutacyjną warto stworzyć dobry życiorys i rozesłać go do firm, w których chcielibyśmy podjąć pracę.

O tym, jak napisac cv niestety nie uczą nas w szkołach, a więc wiedzę z tego zakresu musimy zdobyć sami. Oczywiście idealnym źródłem będzie Internet. To właśnie w Internecie znajdziemy wytyczne na temat jak napisac cv, jakich szablonów najlepiej użyć, jak bardzo obszerny powinien być ten dokument i jakie klauzule powinien zawierać. Nie decydujmy się jednak pobrać gotowców ze stron internetowych, lecz na bazie wytycznych stwórzmy od podstaw własne CV.

Wiele cennych podpowiedzi znajdziemy na sprawdzonych stronach, które od lat wspierają ludzi w poszukiwaniu pracy- a więc na Pracuj.pl, gowork.pl czy linkedin. Ściągnijmy sobie darmowe szablony, możemy także poprosić o wsparcie n=znajomych, którzy niedawno sami szukali pracy i dzięki temu mają dość świeże cv.
Kiedy mamy już wersję edytowalną takiego dokumentu zacznijmy go uzupełniać o swoje dane. W pierwszym sektorze zawsze znajdują się informacje o nas- dane osobowe, dane kontaktowe, czasem zdjęcie, które nie jest obligatoryjne.

W kolejnej części, najważniejszej, umieścimy nasze dokonania zawodowe. To właśnie tu powinniśmy wpisać nasze ostatnie stanowisko pracy, dokładnie wyszczególnić wszystko, czym się zajmowaliśmy. To właśnie te dane mogą zaważyć na naszym wyborze. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że jeśli staramy się o pracę w konkretnej branży, w której mamy już pewne doświadczenie, nie wpisujmy naszych wszystkich prac podejmowanych w przeszłości. Jeśli staramy się o stanowisko specjalisty IT naszego rekrutera nie będzie interesowało to, że dziesięć lat temu w wakacje sprzedawaliśmy lody lub pracowaliśmy na myjni, a raczej skupi się na pracy, jaką wykonywaliśmy z branży IT w ostatnich latach. Warto o tym pamiętać, aby stworzyć spójne i przejrzyste cv, które przyciągnie uwagę rekrutera.

Wiele osób martwi się tym, ze nie wie jak napisac cv dopasowane do obecnie panujących trendów, które otworzy im przysłowiowe drzwi do nowej pracy. Jeśli mamy z tym problem zdecydujmy się na pomoc profesjonalistów- w Internecie znajdziemy wiele firm zajmujących się tworzeniem cv i listów motywacyjnych dla konkretnych kandydatów na różne stanowiska. Jeśli nie mamy czasu ani doświadczenia warto na początek zapłacić sprawdzonym firmom za przygotowanie profesjonalnego dokumentu. Z czasem sami możemy podjąć się napisania idealnego życiorysu i listu motywacyjnego.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPolecany film
Następny artykułPolewa czekoladowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here